Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że jeżeli fundacje rodzinne prowadzą działalność gospodarczą, w tym zbywanie mienia, w sposób ciągły i w celach zarobkowych są uznane za podatnika VAT.

Fundacja rodzinna prowadząca działalność gospodarczą a VAT

Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą w Polsce opodatkowaniu od całości dochodów. Wraz z małżonką planuje utworzyć fundację rodzinną w celu przeprowadzenia procesu sukcesyjnego swojego majątku. Wnioskodawca zwrócił się do organów administracji skarbowej z pytaniem, czy fundacja może być uznana za podatnika podatku od towarów i usług. Wnioskodawca był zdania, że jeżeli zbywanie mienia przez fundację będzie miało charakter ciągły i będzie dokonane dla celów zarobkowych, to fundacja powinna być uznana za podatnika VAT. Zaznaczył przy tym jednak, że w jego ocenie opodatkowanie przez fundację podatkiem VAT zbycia określonego mienia będzie uzależnione od tego, czy takie zbycie będzie dokonane w ramach czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stanowisko KIS

Przepisy ustawy dotyczącej podatku VAT oraz dyrektywy, które regulują kwestie uznania podmiotu za prowadzącego działalność gospodarczą, wprowadzają zasadę powszechnego opodatkowania VAT. Ta zasada obejmuje opodatkowanie wszystkich dostaw towarów i świadczeń usług za wynagrodzeniem. Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem podatnika i wyjaśnił, że aby uznano działalność za działalność gospodarczą, nie jest wymagane osiągnięcie określonych rezultatów ani wyników. Wystarczy, że działalność ta polega na ciągłym wykorzystywaniu składników majątku, które cechuje powtarzalność lub długotrwałość. To oznacza, że osiąganie dochodów z wykorzystania tych składników wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.

W kontekście fundacji rodzinnych, ich status jako podatników VAT zależy od tego, czy prowadzą one działalność gospodarczą, w tym zbywanie mienia, w sposób ciągły i w celach zarobkowych. Niezależnie od celu lub wyniku tej działalności, istotne jest, czy spełnione są warunki określone w przepisach dotyczących fundacji rodzinnych oraz czy działalność ta wpisuje się w kryteria działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o VAT. Jeśli tak, fundacja rodzinna będzie uważana za podatnika VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.272.2023.3.DS