Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do wykazywania otrzymanego świadczenia rodzinnego w zeznaniu podatkowym, ponieważ świadczenie jest zwolnione od opodatkowania.

Świadczenie rodzinne, a zapłata PIT

Wnioskodawczyni posiada obywatelstwo polskie i otrzymuje świadczenie socjalne z zakładu ubezpieczeń społecznych w Stanach Zjednoczonych. Świadczenie to jest przyznawane na podstawie przepisów amerykańskich i nie jest ani emeryturą, ani rentą, ani ubezpieczeniem zdrowotnym. Wnioskodawczyni otrzymuje miesięcznie 139$ netto. Świadczenie jest traktowane jako świadczenie rodzinne. Obywatele amerykańscy nie podlegają od otrzymanego świadczenia rodzinnego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wnioskodawczyni ma tylko obywatelstwo polskie, więc świadczenie jest opodatkowane w USA jako podatek federalny od cudzoziemców i jest pomniejszane o 25,5%. Podatniczka nigdy nie pracowała w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie wnioskodawczyni otrzymuje emeryturę polską od ZUS.

Wnioskodawczyni skierowała pytanie do KIS czy otrzymywane świadczenie rodzinne ze Stanów Zjednoczonych podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Podatniczka uważa, że nie jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego.

KIS: otrzymane świadczenie rodzinne jest zwolnione z zapłaty PIT

Według KIS, stanowisko wnioskodawczyni jest prawidłowe. KIS stwierdziła, że wnioskodawczyni nie musi wykazywać otrzymanego świadczenia w zeznaniu podatkowym w Polsce i nie jest zobowiązana do odprowadzania z tego tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce. Organ zaznaczył, że zgodnie z umową między Polską, a Stanami Zjednoczonymi o unikaniu podwójnego opodatkowania, Polska ma prawo opodatkować dochód uzyskany z tytułu świadczenia rodzinnego wypłacanego ze Stanów Zjednoczonych osobie mającej miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

Jednakże, zgodnie z polskim prawem podatkowym, świadczenia rodzinne, takie jak świadczenie rodzinne otrzymywane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Organ podkreślił, że pomimo możliwości opodatkowania świadczenia w Polsce, przepisy prawne przyznają zwolnienie wnioskodawczyni.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-2.4011.264.2023.1.MM