Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że darowizna w formie środków pieniężnych przekazana obywatelce Ukrainy, która mieszka na stałe w Polsce, lecz nie posiada stałego miejsca zamieszkania, otrzymana od jej matki, również obywatelki Ukrainy, która nie mieszka w Polsce, jest wyłączona z obowiązku opodatkowania na mocy art. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Skutki podatkowe otrzymania darowizny od matki z Ukrainy

Wnioskodawczyni jest obywatelką Ukrainy i zamieszkuje w Polsce od 2015 r. Aktualnie posiada zezwolenie na pobyt czasowy wydane przez wojewodę oraz pracuje w Polsce na podstawie umowy o pracę. Wnioskodawczyni nie jest obywatelką Polski ani nie posiada miejsca stałego pobytu na terytorium RP. Spodziewa się otrzymać darowiznę w postaci środków pieniężnych od swojej matki, obywatelki Ukrainy. Matka nie ma stałego miejsca pobytu na terytorium RP. Darowizna ma być dokonana w walucie dolar amerykański (USD), bez aktu notarialnego, w formie wpłaty gotówkowej, osobiście przez matkę na prywatny rachunek bankowy wnioskodawczyni, w oddziale banku w Polsce. Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, który z przedstawionych przez nią możliwych stanów prawnych jest prawidłowy.

Pierwszy stan prawny: ponieważ darowizna ma pochodzić od matki, co kwalifikuje się jako darowiznę od najbliższej rodziny, wnioskodawczyni twierdzi, że może skorzystać z ulgi określonej w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Jednakże, aby skorzystać z tej ulgi, musi ona spełnić pewne warunki, takie jak posiadanie miejsca stałego pobytu w Polsce, oraz zgłoszenie darowizny w terminie 6 miesięcy od jej otrzymania.

Drugi stan prawny: wnioskodawczyni twierdzi również, że otrzymana darowizna nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn w Polsce zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Argumentuje to faktem, że ani ona, ani jej matka nie są obywatelami Polski, ani nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Polski. W takim przypadku nie musiałaby zgłaszać otrzymanej darowizny ani opodatkowywać jej.

Brak opodatkowania darowizny podatkiem od spadków i darowizn

Dyrektor KIS jednoznacznie stwierdził, że opisane we wniosku nabycie tytułem darowizny jest wyłączone z opodatkowania na podstawie art. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, z uwagi na to darowizna nie podlega zgłoszeniu do Urzędu Skarbowego. Organ podatkowyzaznaczył, że z treści wniosku wynika, że wnioskodawczyni jest obywatelką Ukrainy, która mieszka na stałe w Polsce od 2015 r., posiada zezwolenie jedynie na pobyt czasowy wydane przez wojewodę. Z uwagi na powyższe, w chwili zawarcia umowy darowizny wnioskodawczyni nie będzie miała miejsca stałego pobytu na terytorium RP. Również jej matka jest obywatelką Ukrainy i nie ma stałego miejsca pobytu na terytorium RP. Tym samym według organu zasadne jest zastosowanie ww. wyłączenia.

Organ podatkowy podkreślił, że skoro opisane we wniosku nabycie środków pieniężnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, na podstawie ww. uregulowania, to nie może mieć do niego zastosowania zwolnienie z art. 4a ww. ustawy.Organ wyjaśnił, że aby przedmiotowe nabycie korzystało z ulgi w postaci zwolnienia, to musi podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Jak wynika z wyżej przedstawionej argumentacji, opisane nabycie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. W związku z tym wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do dokonania zgłoszenia otrzymanej darowizny do właściwego Urzędu Skarbowego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.132.2023.1.JKU