Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że odprawa emerytalna wypłacona przed pierwszą emeryturą pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy, korzystający ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Obowiązki płatnika w związku z wypłaconą odprawą emerytalną

Zainteresowany występuje z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego w charakterze płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. obowiązku poboru przez Urząd Gminy, jako płatnika, zaliczek na podatek dochodowy z tytułu wypłaconego pracownicy świadczenia pieniężnego w postaci odprawy emerytalnej. W zapytaniu wnioskodawca opisał, że w dniu 6 marca 2022 r. pracownica nabyła uprawnienia emerytalne, ale nie zwolniła się z pracy i nadal pracowała do 27 lutego 2023 r. W dniu 4 stycznia 2023 r. złożyła oświadczenie o spełnieniu warunków do korzystania ze zwolnienia z podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT. W dniu 27 lutego 2023 r. pracownicy wypłacono odprawę emerytalną, która została opodatkowana. Wypłatę pierwszej emerytury w związku z rozwiązaniem umowy o pracę i nabyciem świadczeń emerytalnych pracownica otrzymała w dniu 20 marca 2023 r. Przychód pracownicy w 2023 r. nie przekroczył 85 528 zł.

Urząd Gminy zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy do opisanego zdarzenia ma zastosowanie art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT i czy w związku z tym, jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, był zobowiązany do poboru zaliczki od wypłaconej odprawy emerytalnej.

Odprawa emerytalna otrzymana przed emeryturą zwolniona z PIT

Dyrektor KIS stwierdził, że skoro pracownica otrzymała odprawę emerytalną przed wypłatą pierwszej emerytury, to należność ta (odprawa emerytalna), stanowi przychód ze stosunku pracy, który korzysta ze zwolnienia na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT w granicach limitu wskazanego w tym przepisie.W związku z tym, wnioskodawca, jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, nie był zobowiązany do poboru zaliczki od wypłaconej odprawy emerytalnej.

Organ podatkowy zaznaczył, że zgodnie z ww. uregulowaniem pracownik, któremu wypłacono świadczenie ze stosunku pracy, tj. odprawę emerytalną, która nie podlega ubezpieczeniu społecznemu i zdrowotnemu, jest uprawniony do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia, o ile wypłata tych świadczeń, następuje przed dniem pierwszej emerytury. Zwolnienie to jest limitowane, ponieważ dotyczy przychodów w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.468.2023.2.GG