Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prowadząc działalność związaną z projektowaniem stron internetowych, prawidłową stawką opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych jest 12%, a nie 8,5%, jak twierdził wnioskodawca.

Opodatkowanie usług pozycjonowania i projektowania stron internetowych w formie ryczałtu

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach skali podatkowej. Podatnik rozważał zmianę formy opodatkowania na zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w roku podatkowym 2023. Przedmiotem jego działalności są usługi pozycjonowania i projektowania stron internetowych, które obejmują analizę słów kluczowych, badanie działań konkurencji i wprowadzanie odpowiednich treści na strony klientów. Przedmiot działalności podatnika jest objęty kodem PKWiU 62.01.11.

Podatnik zapytał, czy przychody uzyskiwane z tych usług mogą być opodatkowane stawką 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stanowisko KIS

KIS w swojej interpretacji indywidualnej wskazała, że przychody z usług związanych z projektowaniem stron internetowych są ściśle związane z oprogramowaniem, a w związku z tym podlegają stawce 12% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Organ podatkowy argumentuje, że PKWiU 62.01.11.0 obejmuje usługi związane z oprogramowaniem, w tym projektowanie stron internetowych. Organ podatkowy podkreślił, że nie ma podstaw, aby uznać opisaną działalność za wyłączoną spod stawki 12% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 31 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.1004.2022.4.IM