Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wniesienie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki utworzonej w 2022 roku nie wyklucza możliwości korzystania ze stawki podatku w wysokości 9%.
Aport, a stawka CIT
Wnioskodawczynią jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która została założona w 2022 r. Spółka nie osiągnęła żadnych przychodów w pierwszym roku obrotowym. Jedynym udziałowcem jest spółka komandytowa, która planuje dokonać aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki w 2023 r. Wartość tego aportu przekroczy 10.000 euro. Przychody spółki w roku podatkowym nie przekroczą 2.000.000 euro. Spółka spełnia warunek małego podatnika.
Wnioskodawczyni skierowała pytanie do KIS czy spółka począwszy od 2024 r. będzie uprawniona do zastosowania stawki 9% podatku dochodowego od osób prawnych? W ocenie wnioskodawczyni, spółka będzie uprawniona do zastosowania 9% stawki podatku.
KIS: wniesienie aportu do spółki nie wyklucza stawki 9% CIT
Według KIS, stanowisko wnioskodawczyni jest prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że spółka może stosować stawkę podatku w wysokości 9%, ponieważ nie zachodzą przesłanki wyłączające taką możliwość, zgodnie z ustawą o CIT. KIS podkreśliła, że przepis art. 19 ust. 1a pkt 5 ustawy CIT, który wyłącza zastosowanie preferencyjnej stawki podatku (9%), nie znajduje zastosowania. Przepis dotyczy przypadków, w których podatnik został utworzony przez osoby lub jednostki, które wniosły na poczet kapitału podatnika uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa lub składniki majątku o wartości przekraczającej pewien próg w roku podatkowym, w którym podatnik został utworzony oraz roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym.
W opinii organu podatkowego w przypadku spółki utworzonej w 2022 roku, aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa planowany na 2023 rok nie spełnia kryteriów przewidzianych w art. 19 ust. 1a pkt 5 ustawy CIT, ponieważ nie jest to przypadek, w którym spółka została utworzona przez inne podmioty.