Dyrektor KIS potwierdził brak prawa dla Parku Narodowego do odliczenia podatku VAT od zakupów towarów i dostawy usług w ramach projektu finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przedsięwzięcie w zakresie ochrony przyrody

Osoba prawna - pewien Park Narodowy, złożyła wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług (VAT) od czynności związanych z zakupami towarów i dostawą usług realizowanych w ramach projekt, finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Park prowadzi działalność związaną z ochroną przyrody i realizuje różnorodne zadania z tego zakresu. Zamierza realizować przedsięwzięcie w zakresie ochrony przyrody, finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w roku 2023. W ramach tego przedsięwzięcia zostaną zrealizowane takie zadania jak remont mnichów stawowych, remont mnichów regulujących poziom wody na torfowiskach, ochrona ekosystemów nieleśnych poprzez koszenie, odkrzaczanie i usuwanie gatunków obcych, czy ochrona walorów krajobrazowych poprzez usuwanie drzew, krzewów i odrośli utrzymujących punkty i osie widokowe. Towary i usługi zakupione w związku z realizacją projektu będą wykorzystywane przez Park wyłącznie do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z tym, Park zadał pytanie: Czy Parkowi będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku od towarów i usług (VAT) od czynności związanych z zakupami towarów i dostawą usług realizowanych w ramach przedsięwzięcia, finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej?

Brak prawa do odliczenia podatku VAT

W odpowiedzi na zapytanie Parku, Dyrektor KIS wskazał, że prawo do odliczenia podatku VAT uzależnione jest od zakresu, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponieważ Park nie będzie prowadził w tym zakresie działalności opodatkowanej i nie będzie osiągał z tego tytułu przychodu opodatkowanego, nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT od zakupów towarów i usług związanych z realizacją projektu, finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

"Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie zostanie spełniony, ponieważ – jak Państwo wskazali – towary i usługi zakupione w związku z realizacją projektu pn. „...” będą przez ... Park ... wykorzystywane wyłącznie do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym, nie będą mieli Państwo prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wydatkami ponoszonymi z tytułu realizacji ww. przedsięwzięcia. Tym samym, z tego tytułu nie będzie przysługiwało Państwu prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy." - wskazał organ.

Podsumowanie

Park nie będzie miał prawa do odliczenia podatku VAT od czynności związanych z zakupami towarów i dostawą usług realizowanych w ramach projektu finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z tego powodu nie będzie mógł uzyskać zwrotu różnicy podatku, a tym samym nie będzie mógł obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.458.2023.2.MG