Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że w sytuacji, gdy kwota odszkodowania jest wypłacana wnioskodawcy z tytułu klauzuli zawartej w umowie sprzedaży udziałów, a nie jako bezpośrednia rekompensata za wywłaszczenie nieruchomości, nie znajduje zastosowania zwolnienie podatkowe opisane w art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Odszkodowanie z tytułu wywłaszczenia nieruchomości na rzecz spółki

Wnioskodawca był udziałowcem spółki z o.o., która to spółka była właścicielem nieruchomości gruntowej. Na ww. nieruchomości dokonano wywłaszczenia. Decyzją z kwietnia 2023 r. wojewoda przyznał spółce, jako właścicielowi nieruchomości odszkodowanie na podstawie art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz art. 12 ust. 4, 4a, 5 art. 18 ust. 1 i art. 23 ustawy z 10 kwietnia 2003 r. ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, art. 132 ust. 1a, 2 i 3 i art. 134 ust. 1 ustawy z 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Wnioskodawca w grudniu 2020 r. na podstawie umowy sprzedaży odpłatnie zbył udziały w spółce będącej właścicielem ww. nieruchomości. Jednakże zgodnie z zapisami umowy strony ustaliły, że kupujący zapewni, że w przypadku wszczęcia i prowadzenia postępowania wywłaszczającego wobec ww. nieruchomości gruntowej zakończonego wypłatą na rzecz spółki odszkodowania od Skarbu Państwa, spółka wypłaci wnioskodawcy kwotę stanowiącą równowartość 50% wartości odszkodowania w terminie 14 dni od dnia otrzymania odszkodowania przez spółkę.

Zainteresowany twierdzi, że wypłata przez spółkę odszkodowania na jego rzecz będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przyjął, jest prawidłowe.

Nie znajdzie zastosowania zwolnienie z art. 21 ust 1 pkt 29 ustawy o PIT

Dyrektor KIS stwierdził, że warunkiem niezbędnym do skorzystania ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest m.in. otrzymanie odszkodowania, które przyznane zostało stosownie do przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wprzedstawionym przez wnioskodawcę przypadku, otrzymane przez niego świadczenie, nie pochodzi bezpośrednio z tytułu odszkodowania związanego z wywłaszczeniem nieruchomości. Przedmiotowy przychód ma źródło w umowie sprzedaży udziałów w spółce, a konkretnie w klauzuli tej umowy, która zobowiązała spółkę do wypłaty wnioskodawcy części wartości otrzymanego przez spółkę odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. Oznacza to, że przychód ten nie kwalifikuje się do zwolnienia z podatku na mocy ww. uregulowania, gdyż nie pochodzi bezpośrednio z procesu wywłaszczenia nieruchomości określonego w ustawie o gospodarce nieruchomościami.

Z uwagi na powyższe organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 9 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.484.2023.1.DP