Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż przez Skarb Państwa nieruchomości zabudowanej, będzie podlegała opodatkowaniu VAT, lecz jest zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Sprzedaż nieruchomości zabudowanej przez Skarb Państwa

W opisanym przypadku Skarb Państwa jest właścicielem nieruchomości zabudowanej, która ma być przedmiotem sprzedaży. Nieruchomość jest użytkiem Bi - inne tereny zabudowane i składa się z nieużytkowanego budynku po byłym posterunku policji oraz wyłączonego z użytkowania garażu.

Z uwagi na reformę administracji publicznej, prawo trwałego zarządu zostało przeniesione na inną jednostkę, a następnie wygaszone. Działka, na której znajduje się nieruchomość, ma określone przeznaczenie zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. Nie ma na niej stanowisk ani zabytków wpisanych do rejestru zabytków. Przedmiotowa nieruchomość była wykorzystywana wyłącznie do czynności niepodlegających opodatkowaniu, jako posterunek policji, w celach publicznych i nie była wykorzystywana na cele działalności gospodarczej Skarbu Państwa. Dodatkowo Wnioskodawca wskazał, że pomiędzy pierwszym zasiedleniem obiektu a momentem sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata

Sprzedaż nieruchomości ma być dokonana przez Skarb Państwa jako podatnika. W związku z tym, zadano pytanie: Czy w opisanym przypadku, sprzedaż nieruchomości zabudowanej może być zwolniona z opodatkowania podatkiem od towaru i usług, w myśl przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towaru i usług?

Korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż budynków, budowli lub ich części jest zwolniona z podatku, o ile pomiędzy pierwszym zasiedleniem a sprzedażą upłynie okres dłuższy niż 2 lata. W przypadku opisanym przez pytającego, budynek był już zasiedlony od dłuższego czasu niż 2 lata, dlatego sprzedaż nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu, ale jest zwolniona z podatku na podstawie tego przepisu.

"Zatem – opierając się na opisie sprawy – znajdujące się na przedmiotowej działce budynki zostały już zasiedlone. Wobec tego zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ponieważ pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynków, upłynął okres dłuższy niż 2 lata. Ponadto, w odniesieniu do opisanych budynków nie ponoszono nakładów przekraczających 30% wartości początkowej. Jak wskazano wyżej, grunt, na którym położone są budynki, będzie podlegał opodatkowaniu według tych samych regulacji jak budynek. Tym samym, dostawa działki ewidencyjnej, na której posadowione są ww. budynki, zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy, również będzie korzystała ze zwolnienia od podatku.

Wobec zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w związku ze sprzedażą ww. nieruchomości, bezzasadne jest badanie możliwości korzystania ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a i pkt 2 ustawy, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Podsumowując, Skarb Państwa dokonując sprzedaży nieruchomości zabudowanej oznaczonej jako działka numer (…), na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy, będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z powyższej interpretacji, że sprzedaż nieruchomości zabudowanej przez Skarb Państwa będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jednakże zwolniona będzie z tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Dla pytającego oznacza to, że nie będzie musiał płacić podatku od tej transakcji.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.217.2023.2.KFK