Dyrektor KIS potwierdził, że Park Narodowy nie będzie miał prawa do odliczenia podatku od towarów i usług (VAT) od czynności związanych z zakupem i instalacją sprzętu przeciwpożarowego, zakupem ciągnika i budowy zadaszeń wraz z utwardzeniem placu manewrowego, dokonanych w związku z realizacją projektu dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Projekt dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Wniosek o interpretację przepisów prawa został złożony przez pewien Park Narodowy w związku z realizacją projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Park planuje zakup i instalację sprzętu przeciwpożarowego, zakup ciągnika oraz budowę zadaszeń wraz z utwardzeniem placu manewrowego. Nabyte w ramach realizowanego projektu towary i usługi nie będą wykorzystywane do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Będą natomiast wykorzystywane do celów nieodpłatnej działalności statutowej Parku - wskazał Wnioskodawca.

W związku z tym, Park Narodowy zapytał, czy będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług (VAT) od tych czynności.

Brak prawa do odliczenia podatku VAT

Według interpretacji Dyrektora KIS, Park Narodowy nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od czynności związanych z zakupem i instalacją sprzętu przeciwpożarowego, zakupem ciągnika oraz budową zadaszeń wraz z utwardzeniem placu manewrowego.

Organ powołał się na art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym obniżenie kwoty podatku lub zwrot różnicy podatku należnego zależy od zakresu, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przypadku Parku Narodowego wymienione towary i usługi nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych, dlatego nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT.

"Nabyte w ramach realizowanego projektu towary i usługi nie będą wykorzystywane do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Będą natomiast wykorzystywane do celów nieodpłatnej działalności statutowej Parku. Jak wynika z treści wniosku sprzęt przeciwpożarowy, ciągnik i zadaszenie na sprzęt przeciwpożarowy wraz z utwardzonym placem manewrowym nie będzie wykorzystywany przez Park Narodowy „…” do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem z tytułu wydatków poniesionych na sprzęt przeciwpożarowy, ciągnik i zadaszenie na sprzęt przeciwpożarowy wraz z utwardzonym placem manewrowym w ramach projektu pn. „…””, nie będą mieli Państwo prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tym samym, nie będzie przysługiwać Państwu prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy. Mając na uwadze powołane powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy stwierdzam, że nie mają Państwo prawa do odliczenia podatku VAT w związku z wydatkami na sprzęt przeciwpożarowy, ciągnik i zadaszenie na sprzęt przeciwpożarowy wraz z utwardzonym placem manewrowym, ponieważ efekty powstałe w ramach ww. projektu nie będą przez Państwa wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że Park Narodowy nie będzie mógł odliczyć podatku VAT od czynności związanych z zakupem i instalacją sprzętu przeciwpożarowego, zakupem ciągnika oraz budową zadaszeń wraz z utwardzeniem placu manewrowego. Brak możliwości odliczenia podatku wynika z faktu, że nabyte towary i usługi nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych, a jedynie do nieodpłatnej działalności statutowej Parku.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.213.2023.1.KAK