Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że koszty poniesione na produkty spożywcze, niezbędne do realizacji sesji fotograficznej w ramach działalności związanej z fotografią kulinarną, mogą być zaliczone, jako koszty uzyskania przychodów.

Zakup produktów spożywczych w związku z prowadzoną działalnością

Wnioskodawczyni w ramach działalności gospodarczej zajmuje się fotografią kulinarną. Samodzielnie przygotowuje potrawy, fotografuje je, a następnie umieszcza na swojej stronie internetowej, sprzedaje je bezpośrednio klientom lub w bankach zdjęć. Przygotowane przez nią potrawy zazwyczaj nie nadają się do późniejszego spożycia, bo traktuje je substancjami, które sprawiają, że fotografowane jedzenie wygląda apetycznie na zdjęciu, ale nie można go później jeść, więc musi być wyrzucone do śmieci. W ocenie wnioskodawczyni koszty produktów spożywczych wykorzystywanych przez nią w sesjach fotograficznych są bezpośrednio kosztami poniesionymi w celu osiągnięcia przychodów. Jako fotograf kulinarny, czyli robiący zdjęcia jedzenia, nie jest w stanie wykonywać swojej pracy bez jedzenia przed obiektywem. Ponadto, ze względu na użycie produktów niejadalnych na fotografowanych daniach (np. woda z gliceryną, klej) przygotowane przez nią jedzenie jest niezjadliwe i tworzone wyłącznie w celu sfotografowania go.

Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy może wliczać w koszty prowadzenia działalności produkty spożywcze, które wykorzystuje do przygotowania zdjęć w ramach działalności gospodarczej.

KIS: wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Dyrektor KIS stwierdził, że wydatki poniesione przez wnioskodawczynię na produkty spożywcze, które wykorzystuje do przygotowania fotografowanych potraw, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.

Organ podatkowy wskazał, że wydatki poniesione przez wnioskodawczynię na zakup produktów spożywczych wykorzystywanych do przyrządzenia fotografowanych potraw spełniają wymagane warunki uznania ich za koszty uzyskania przychodów, tj. pozostają w związku przyczynowo-skutkowym ze źródłem przychodów i zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, a ponadto nie znajdują się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym organ uznał, że wydatki te mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej przez podatniczkę pozarolniczej działalności gospodarczej.

Źródło: Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie produktów spożywczych. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.568.2023.1.KP