Powiat, który zrealizował projekt ochrony ekologicznych korytarzy, porostów i ptaków, nie będzie mógł odzyskać naliczonego podatku VAT z zakupów dokonanych w ramach tego przedsięwzięcia, ponieważ podatek VAT wynikający z zakupów dostaw dokonanych w ramach projektu nie będzie służyć czynnościom opodatkowanym - potwierdził Dyrektor KIS.

Projekt ochrony i zachowania ciągłości korytarzy ekologicznych

Podatnikiem jest Powiat, który zrealizował projekt ochrony i zachowania ciągłości korytarzy ekologicznych pachnicy dębowej, siedlisk chronionych gatunków porostów i ptaków na wybranych odcinkach dróg powiatowych. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020. W ramach projektu wykonano szereg działań, m.in. usunięcie suszu gałęziowego i jemioły, cięcia weteranizujące, nasadzenia drzew alejowych oraz mikoryzację.

Towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu nie były, nie są i nie będą wykorzystywane przez Powiat do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Projekt był realizowany w związku z działalnością statutową Powiatu.

W tym stanie sprawy Powiat zadał pytanie: Czy Powiat ma możliwość odzyskania poniesionych kosztów podatku VAT w związku z realizacją opisanego projektu?

Powiat nie ma możliwości odzyskania naliczonego podatku VAT

Zdaniem Dyrektora KIS, Powiat nie ma możliwości odzyskania naliczonego podatku VAT z zakupów dokonanych w ramach projektu, ponieważ projekt ten nie będzie służył czynnościom opodatkowanym. Organ potwierdził, że w przedmiotowej inwestycji podatek VAT nie będzie podlegał zwrotowi, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych oraz zgodnie z przepisami ustawy o VAT.

"W omawianej sprawie warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie są spełnione, ponieważ – jak wynika z opisu sprawy – nabyte towary i usługi w związku z realizacją projektu nie były/nie są/nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. W konsekwencji Powiat nie ma – na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy – prawa do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowego projektu, ani prawa do jego zwrotu – zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy. W związku z poniesionymi wydatkami, Powiat nie ma również możliwości uzyskania zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1008 ze zm.). Ewentualny zwrot na podstawie tych przepisów obwarowany jest pewnymi warunkami, które podatnik winien spełnić. Wśród warunków tych ustawodawca wymienia m.in. złożenie zgłoszenia rejestracyjnego i pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w § 8 ust. 3 i 4 ww. rozporządzenia, a w zakresie środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej podpisanie umowy o dofinansowanie przed dniem 1 maja 2004 r. Ponieważ Wnioskodawca nie spełnia tych warunków, nie ma zatem możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT na podstawie przepisów rozdziału 4 cyt. rozporządzenia." - wskazał organ.

Podsumowanie

Z interpretacji organu wynika, że Powiat nie ma możliwości odzyskania naliczonego podatku VAT od zakupów dokonanych w ramach projektu. Projekt nie będzie służył czynnościom opodatkowanym, dlatego podatek nie będzie podlegał zwrotowi.

Źródło: Brak możliwości odzyskania zapłaconego podatku VAT w związku z realizacją projektu. - Interpretacja - 0112-KDIL1-3.4012.351.2023.2.TK