Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w przypadku kontraktu budowlanego, koszty bezpośrednio związane z przychodami powinny być rozliczane proporcjonalnie do uzyskiwanych przychodów z poszczególnych zakończonych etapów kontraktu.

Realizacja poszczególnych etapów, a koszt uzyskania przychodu

Wnioskodawcą jest spółka, która zawarła umowę na wykonanie robót budowlanych w dniu 25 maja 2023 roku. Umowa obejmuje szeroki zakres prac budowlanych i innych zadań związanych z projektem. Wykonawca zobowiązał się do ukończenia prac zgodnie z harmonogramem, nie później niż do 30 września 2024 roku. Wynagrodzenie dla wykonawcy jest określone jako ryczałt i zostanie wypłacone w transzach, które zostaną oparte na postępie prac i zatwierdzeniu protokołów z odbioru etapów lub odbioru końcowego. Podstawą do wystawienia faktur przez wykonawcę będą oryginały protokołów z odbioru częściowych lub końcowych etapów prac. Dokładny zakres i koszty poszczególnych etapów prac są zawarte w kosztorysie ofertowym, który jest częścią umowy.

Spółka będzie ponosić wydatki związane z realizacją kontraktu budowlanego. Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy bezpośrednie koszty uzyskania przychodów ponoszone w związku z realizacją poszczególnych etapów kontraktu budowlanego mające związek przyczynowo-skutkowy z przychodami osiąganymi z kontraktu, powinny być rozliczane proporcjonalnie do przychodów uzyskiwanych z częściowego fakturowania? Wnioskodawca uznał, że własna metodyka, rozliczania kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowa.

KIS określiła sposób rozliczania kosztów w kontrakcie budowlanym

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę jest prawidłowe. Organ podatkowy stwierdził, że zgodnie z przepisami ustawy o CIT, spółka ma prawo potrącać koszty uzyskania przychodów związane z kontraktem budowlanym w miarę osiągania przychodów z poszczególnych etapów, pod warunkiem spełnienia wymogów potrącenia oraz właściwej dokumentacji. KIS podkreśliła, że podatnicy mają obowiązek potrącania kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z przychodami w roku, w którym odpowiadające im przychody zostały osiągnięte, chyba że koszty zostały poniesione po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego lub złożenia zeznania podatkowego. Organ zaznaczył, że w takim przypadku, potrącenie kosztów od przychodów dokonuje się w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie podatkowe.

KIS podkreśliła, że w przypadku kontraktu budowlanego, bezpośrednie koszty uzyskania przychodów powinny być rozliczane proporcjonalnie do osiąganych w sposób sukcesywny przychodów z tytułu realizacji poszczególnych, zakończonych etapów kontraktu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 25 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.267.2023.1.AS