Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na czynsz dzierżawny ponoszone w związku z dzierżawą nieruchomości gruntowej od męża, będą stanowiły dla wnioskodawczyni koszt uzyskania przychodów w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.
Wydatki na czynsz w związku z dzierżawą nieruchomości od męża
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą. Jest zamężna, a w małżeństwie obowiązuje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym. Jej mąż jest właścicielem nieruchomości gruntowej, która jest jego majątkiem osobistym. Małżonkowie zamierzają zawrzeć umowę dzierżawy nieruchomości na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, gdzie mąż będzie wydzierżawiającym, a wnioskodawczyni będzie dzierżawcą. Umowa będzie miała charakter odpłatny, tj. wnioskodawczyni będzie płaciła czynsz dzierżawny mężowi. Podatniczka planuje wykorzystać dzierżawioną nieruchomość do budowy farmy fotowoltaicznej w ramach swojej działalności gospodarczej, produkując prąd dla potrzeb własnej firmy.
Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy wydatki na czynsz dzierżawny ponoszone w związku z dzierżawą nieruchomości gruntowej od męża będą stanowiły dla niej koszt uzyskania przychodów.
KIS: możliwość zaliczenia wydatków na czynsz dzierżawny do kosztów uzyskania przychodów
Dyrektor KIS stwierdził, że w świetle obowiązujących przepisów, czynsz dzierżawny ponoszony przez wnioskodawczynię w ramach działalności gospodarczej może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.Organ podatkowy potwierdził, że wydatki na czynsz dzierżawny ponoszone w związku z dzierżawą nieruchomości spełniają warunki uznania ich za koszt uzyskania przychodów. Wnioskodawczyni będzie wykorzystywała nieruchomość w prowadzonej działalności gospodarczej i wybuduje na niej farmę fotowoltaiczną. Czynsz dzierżawny będzie stanowił dla wnioskodawczyni wydatek ponoszony w celu uzyskania prądu z farmy fotowoltaicznej, który będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej.
Ponadto, umowa dzierżawy zostanie zawarta pomiędzy małżonkami, a zgodnie z Kodeksem rodzinny i opiekuńczym, jeśli nieruchomość należy do majątku osobistego jednego z małżonków, to może być ona przedmiotem najmu lub dzierżawy pomiędzy małżonkami. W związku z tym wydatki na czynsz dzierżawny będą stanowiły koszt uzyskania przychodów dla wnioskodawczyni. Powyższa możliwość jest korzystna dla zainteresowanej, ponieważ będzie ona mogła zaliczyć przedmiotowe wydatki do kosztów swojej działalności gospodarczej.