Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że dokonanie darowizny części nieruchomości przed upływem 5 lat od daty nabycia gospodarstwa rolnego powoduje utratę prawa do zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych, które zostało udzielone przy zakupie gospodarstwa.

Darowizna domu mieszkalnego, a PCC

Wnioskodawca wraz z żoną zakupili gospodarstwo rolne w 2022 roku, które składało się z ziemi rolnej, zabudowań gospodarczych i domu. W związku z zakupem gospodarstwa rolnego, małżonkowie zostali zwolnieni z podatku od zakupu gruntów w ramach pomocy de minimis. Jednakże małżonkowie zapłacili podatek od czynności cywilnoprawnych od sprzedaży budynków w wysokości 2% od wartości nieruchomości. Małżeństwo dokonało podziału nieruchomości, wydzielając budynek mieszkalny z małym ogródkiem z terenu gospodarstwa. Podkreślenia wymaga fakt, że teren wyłączony z uprawy rolnej to miejsce, na którym znajdują się zabudowania, i nie jest tam prowadzona uprawa rolna. Natomiast teren ogrodu nie jest wykorzystywany do celów rolniczych.

W akcie notarialnym opisano całą nieruchomość jako gospodarstwo rolne, z wyłączeniem lasu i nieużytków. Zaznaczono również, że na terenie znajdują się różne zabudowania, w tym budynek mieszkalny, obora, stodoła i budynek gospodarczy. Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy przy przekazaniu siostrze w formie darowizny 50% domu mieszkalnego z ogródkiem znajdującego się na działce będzie zobowiązany do zapłacenia podatku, z którego został zwolniony przy zakupie ziemi rolnej? W ocenie wnioskodawcy, nie powstaje obowiązek podatkowy.

KIS: darowizna przed upływem 5 lat od daty nabycia powoduje utratę zwolnienia z PCC

KIS stwierdziła, że zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawcę jest błędne. Organ uznał, że dokonanie darowizny przed upływem okresu 5 lat od daty nabycia nieruchomości powoduje utratę prawa do zwolnienia z PCC, które zostało zastosowane w momencie zakupu gospodarstwa rolnego. KIS zaznaczyła, że przy zakupie gospodarstwa rolnego, wnioskodawca skorzystał z ulgi podatkowej, która zwalniała go od podatku od czynności cywilnoprawnych, zgodnie z art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jednym z warunków korzystania z tej ulgi jest prowadzenie gospodarstwa rolnego przez co najmniej 5 lat od daty nabycia.

Organ podkreślił, że wydzielenie i darowizna części nieruchomości spowodowały, że gospodarstwo rolne przestało być prowadzone w niezmienionej postaci, co skutkuje utratą zwolnienia.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.108.2023.2.AD