Skutki podatkowe zwrotu nienależnie pobranych świadczeń
W marcu 2022 r. wnioskodawczyni otrzymała informację od ZUS-u, zgodnie z którą, z uwagi na charakter prowadzonej przez nią działalności, nie jest objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnymi w ZUS. W związku z tym zaktualizowała wszystkie niezbędne dokumenty ubezpieczeniowe, co zaowocowało częściowym zwrotem wcześniej opłaconych składek. W latach 2020 i 2021 wnioskodawczyni korzystała z zasiłku pieniężnego z ZUS, przeznaczonego na opiekę nad dzieckiem uczącym się zdalnie z powodu pandemii. Zasiłki te zostały uwzględnione w zeznaniach podatkowych PIT-36 za odpowiednie lata. Niemniej jednak, z przyczyn formalnych, wnioskodawczyni została zobowiązana do zwrotu całości otrzymanego wsparcia. W 2022 roku wnioskodawczyni dokonała zwrotu całości otrzymanego wcześniej zasiłku opiekuńczego.
Wnioskodawczyni jest zdania, że musi skorygować deklarację PIT-36 za rok 2020 i 2021 o zasiłek opiekuńczy. Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy jej twierdzenie, jest prawidłowe.
KIS: brak konieczności dokonywania korekt w PIT-36 za lata 2020 i 2021
Dyrektor KIS podkreślił, że dokonany przez podatniczkę w 2022 r. na rzecz ZUS-u zwrot nienależnie pobranych świadczeń w postaci zasiłku opiekuńczego w latach 2020 – 2021 będzie podlegał odliczeniu od dochodu osiągniętego w 2022 r. zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT. W przypadku zaś, gdy kwota odliczenia będzie przekraczała kwotę dochodu uzyskanego przez wnioskodawczynię w 2022 r., kwota ta będzie mogła zostać odliczona od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno następujących po sobie 5 latach podatkowych.
W kontekście przedstawionej sytuacji KIS stwierdza, że wnioskodawczyni nie będzie musiała dokonywać korekt w deklaracjach PIT-36 za lata 2020 i 2021, a jej stanowisko w tej sprawie jest nieprawidłowe.