Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) spółka prawidłowo oblicza różnice kursowe na podstawie kursów walut faktycznie zastosowanych przy transakcjach i zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy o CIT, uwzględniając dodatnie i ujemne różnice kursowe w zależności od wartości waluty obcej w dniu wpływu i zapłaty lub innej formy wypływu środków pieniężnych.

Różnice kursowe, a transakcje zakupu euro

Wnioskodawca, będący hurtowym dystrybutorem i zajmującym się importem oraz sprzedażą jest polskim rezydentem podatkowym. Spółka otrzymuje część faktur od swoich kontrahentów tzw. faktur kosztowych i opłaca je w euro. Aby uzyskać euro, spółka dokonuje zakupu m.in. od tego samego banku, gdzie ma konto w euro, w ramach standardowych transakcji wymiany walut.

Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy prawidłowo kalkuluje różnice kursowe jako różnicę pomiędzy wartością nabytych euro w dniu ich wpływu, przez co spółka przyjmuje kurs zakupu euro ustalony w transakcji wartością euro w dniu zapłaty faktur przez co spółka przyjmuje kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty? Spółka uznała, że prawidłowe kalkuluje różnice kursowe.

KIS: spółka prawidłowo oblicza różnice kursowe

Według KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę jest prawidłowe. Organ uznał, że spółka prawidłowo kalkuluje różnice kursowe na podstawie art. 15a ust. 2 pkt 3 oraz art. 15a ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT. Dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

KIS stwierdziła, że ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni. Przy obliczaniu różnic kursowych uwzględnia się kursy faktycznie zastosowane w przypadku sprzedaży lub kupna walut obcych oraz otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. W pozostałych przypadkach, a także gdy do otrzymanych należności lub zapłaty zobowiązań nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, stosuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.2.2023.1.AS