Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że jako tester wykonujący wyłącznie testy manualne bez doradztwa w zakresie oprogramowania ani programowania testowanego, spełnione są warunki do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%.

Usługa testowania stron internetowych, a ryczałt

Wnioskodawczyni jest właścicielką firmy działającej w branży informatycznej, specjalizującej się w manualnym testowaniu oprogramowania. Usługi, które firma podatniczki świadczy, obejmują przede wszystkim testowanie różnych aplikacji i serwisów internetowych. Pracując jako tester manualny, zadaniem wnioskodawczyni jest dokładne sprawdzanie, czy aplikacje działają zgodnie z określonymi specyfikacjami i wymaganiami klienta. Proces testowania polega na ręcznym przetestowaniu różnych aspektów oprogramowania, takich jak funkcjonalność, wydajność i interakcje użytkownika. Jeśli wnioskodawczyni wykryje błędy lub niezgodności, sporządza raporty i przekazuje informacje z powrotem do zespołu programistycznego, aby problemy zostały naprawione.

Ponadto, firma korzysta z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jako formy opodatkowania, a stawka podatku wynosi 8,5%. Wnioskodawczyni zadała pytanie KIS czy świadczone usługi w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikują się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%? Wnioskodawczyni uważa, że świadczone usługi kwalifikują się do zastosowania podanej stawki ryczałtu.

KIS: testowanie stron internetowych objęte stawką ryczałtu 8,5%

Według KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawczynię jest prawidłowe. KIS uznała, że wnioskodawczyni jako tester, wykonujący wyłącznie testy manualne, czyli pracę odtwórczą, która nie obejmuje doradztwa w zakresie oprogramowania ani programowania testowanego oprogramowania, spełnia warunki do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%.

Organ podatkowy zaznaczył, że pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa obejmująca produkcję, budowę, handel, usługi oraz inne formy działalności, wykonywana we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły, która nie jest związana z innymi przychodami opodatkowanymi w innych formach, takimi jak wynagrodzenie czy dochody kapitałowe.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.301.2023.3.AW