Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że fundacja rodzinna w zakresie wykonywanej działalności gospodarczej, w szczególności w zakresie zbywania mienia, może być uznana za podatnika podatku VAT.

Uznanie fundacji rodzinnej za podatnika VAT w zakresie zbywania mienia

Wnioskodawca planuje przeprowadzić proces sukcesyjny swojego majątku w celu uniknięcia w przyszłości sytuacji, w której jego spadkobiercy będą dzielić majątek i realizować jedynie własne plany, co do przeznaczenia otrzymanego majątku. W związku z powyższym planuje on utworzenie fundacji rodzinnej, która będzie zarejestrowana zgodnie z ustawą z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej.

Fundacja będzie mogła nabywać i zbywać papiery wartościowe, instrumenty pochodne, prawa o podobnym charakterze, przystępować do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze mających siedzibę w kraju lub za granicą. Ponadto będzie mogła nabywać nieruchomości i je wynajmować na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub będzie udostępniać mienie, w tym ruchomości do korzystania na innej podstawie. Udziały będą mogły być w przyszłości przedmiotem odpłatnego zbycia przez fundację, środki pieniężne zaś uzyskane przez fundację w wyniku zbycia udziałów w całości lub w części będą mogły zostać przeznaczone na nabycie innego mienia przez fundację, lub na wypłaty dla beneficjentów fundacji.

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w zakresie wykonywanej działalności gospodarczej, w szczególności w zakresie zbywania, bądź udostępniania mienia, fundacja może być uznana za podatnika podatku VAT.

KIS: możliwość uznania fundacji rodzinnej za podatnika VAT

W odpowiedzi na zapytanie wnioskodawcy, KIS stwierdziła, że fundacja rodzinna może być uznana za podatnika podatku od towarów i usług w zakresie wykonywanej działalności gospodarczej. Organ podatkowy wskazał, że w sytuacji wykonywania czynności wpisujących się w definicje dostawy towarów, czy świadczenia usług w rozumieniu art. 5 ustawy o VAT, w tym również w zakresie zbywania mienia, gdy fundacja będzie dokonywała tych czynności w sposób ciągły dla celów zarobkowych, bez względu na cel czy rezultat tej działalności, będzie uznana za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.

Działalność gospodarcza, jak opisano w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, obejmuje m.in. działalność producentów, handlowców czy usługodawców. Działalność musi być prowadzona w sposób ciągły i dla celów zarobkowych. Zatem, jeśli fundacja rodzinna będzie regularnie czerpać dochody ze swojego majątku, świadczy to o prowadzeniu przez nią działalności gospodarczej. Ponadto, organ zwrócił uwagę, że ustawa o fundacji rodzinnej definiuje fundację, jako osobę prawną, która ma na celu zarządzanie majątkiem w interesie beneficjentów. Jeśli więc fundacja prowadzi działalność zgodnie z jej statutem i ta działalność jest prowadzona w sposób ciągły dla celów zarobkowych, można uznać ją za podatnika VAT.

W wyniku interpretacji KIS, fundacja rodzinna powinna być uznana za podatnika VAT w przypadku wykonywanej działalności gospodarczej. Oznacza to, że fundacja będzie zobowiązana do rozliczenia się z VAT w związku ze zbywaniem, nabywaniem i udostępnianiem mienia oraz innymi działaniami gospodarczymi.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.488.2023.1.KP