Wydatki poniesione na doposażenie GOK-u, a VAT
GOK jest czynnym podatnikiem VAT i otrzymał finansowanie na zakup sprzętu artystycznego i kulturalnego z pomocy finansowej udzielonej przez samorząd województwa. Celem tej inwestycji jest zapewnienie odpowiednich warunków do organizowania i animowania wydarzeń artystycznych, kulturalnych i integracyjnych dla społeczności lokalnej. GOK zakupił różne przedmioty, takie jak mikrofony, kolumny, projektory, podesty, instrumenty muzyczne i inne wyposażenie wskazane w umowie o przyznanie pomocy finansowej. GOK nie zamierza wykorzystywać tych przedmiotów do działalności podlegającej opodatkowaniu VAT.
W kontekście powyższego postawiono pytanie, czy w związku z zakupem wymienionych wyżej towarów, GOK przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
KIS: brak prawa do odliczenia VAT za zakup sprzętu przez GOK
Dyrektor KIS potwierdził, że GOK nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu sprzętu artystycznego i kulturalnego z pomocy finansowej udzielonej przez samorząd województwa.
Organ wyjaśnił, że aby móc skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego, zakupione towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W przedstawionej sytuacji GOK nie wykorzystuje ani nie planuje wykorzystać nabytego wyposażenia w ramach działalności opodatkowanej VAT. Z uwagi na to, nie ma możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją opisanego projektu, gdyż nie został spełniony warunek określony w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, jakim jest związek nabywanych towarów i usług z wykonywaniem czynności opodatkowanych.