Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że sprzedaż całego przedsiębiorstwa, obejmująca wszystkie jego składniki materialne i niematerialne, jest wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT. Kluczowa dla prawidłowej interpretacji jest precyzyjna kwalifikacja zdarzenia, jako sprzedaży przedsiębiorstwa, a nie jedynie jego zorganizowanej części.

Różnica między zbyciem przedsiębiorstwa, a jego zorganizowanej części

Wnioskodawca jest właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej, zajmującej się produkcją i sprzedażą zaworów przemysłowych. Podatnik planuje sprzedaż całej działalności, jako działającego przedsiębiorstwa, wraz z gruntami, budynkami, fabryką, pracownikami oraz zamówieniami. Kupującym ma być spółka z o.o. Przedmiotem sprzedaży będą również wszystkie składniki majątku materialnego i niematerialnego, takie jak maszyny, urządzenia, produkty gotowe, dokumentacja techniczna, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności oraz tajemnice przedsiębiorstwa. Pracownicy przedsiębiorstwa zostaną przejęci przez spółkę zgodnie z kodeksem pracy. Po sprzedaży podatnik zamierza prowadzić działalność gospodarczą jako udziałowiec spółki cywilnej. Zakład na dzień sprzedaży będzie samodzielnym przedsiębiorstwem, zdolnym do samodzielnego realizowania wszelkich zadań.

Zainteresowany jest zdania, że przy sprzedaży zakładu, jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, podatek od towarów i usług nie powinien zostać naliczony. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy sprzedaż będzie obciążona podatkiem VAT.

Zbycie przedsiębiorstwa jako całości jest wyłączone z opodatkowania VAT

Analizując przedstawiony stan faktyczny, KIS zwróciła uwagę na pełen zakres majątku, który ma być zbywany. Podkreśliła, że istnieje różnica między sprzedażą przedsiębiorstwa a sprzedażą jedynie jego zorganizowanej części. Organ wyraźnie wskazał, że przedmiotem transakcji będzie sprzedaż wszystkich składników majątku przedsiębiorstwa. W związku z tym sprzedaż ta nie dotyczy jedynie pewnej, wyodrębnionej części przedsiębiorstwa, ale całego zakładu.

Organ podatkowy odwołując się do przepisów prawa, stwierdził, że zbycie przedsiębiorstwa jako całości, spełniające warunki określone w art. 551 Kodeksu cywilnego, jest wyłączone z opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym, KIS uznała, że sprzedaż opisana w zdarzeniu przyszłym będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem VAT, co jest zgodne z ww. uregulowaniem.

Niemniej jednak, organ podatkowy podkreślił rozbieżność w przedstawionym przez wnioskodawcę stanowisku, gdzie określił on sprzedaż jako zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a nie jako zbycie całego przedsiębiorstwa. Dlatego, mimo że wnioskodawca doszedł do prawidłowego skutku prawnego, jego stanowisko zostało uznane przez organ za nieprawidłowe.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.276.2022.5.WH