Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że renta wdowia otrzymana z Irlandii na polski rachunek bankowy podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce, lecz jeśli Irlandia jako kraj wydający decyzję o przyznaniu świadczenia rodzinnego "renty wdowiej" po zmarłym mężu zwalnia to świadczenie z podatku dochodowego, to na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Polska również nie powinna opodatkować tego świadczenia podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Renta wdowia wypłacana z Irlandii

Wnioskodawca, obywatel polski, zwrócił się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w celu uzyskania interpretacji dotyczącej opodatkowania renty wdowiej otrzymanej z Irlandii na polski rachunek bankowy. Wniosek dotyczył lat 2021, 2022 i lat następnych. Podatnik podał, że jego zmarły mąż przez ponad 13 lat pracował w Irlandii, gdzie był legalnie zatrudniony i odprowadzał wszystkie należne składki. Po śmierci męża, Wnioskodawca i dwaj synowie zamieszkali na stałe w Polsce, gdzie Pan Wnioskodawca pracuje i płaci podatki. ZUS skierował wniosek do urzędu w Irlandii, który przyznał rentę wdowią od dnia 29 października 2021 r. w wysokości 293,50 Euro tygodniowo. Rentę wypłaca irlandzki Zakład Opieki Społecznej na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Irlandii. US pobrał podatek od całej kwoty renty, pomimo że w Irlandii to świadczenie jest zwolnione z podatku dochodowego.

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy w świetle przedstawionych okoliczności i przepisów "renta wdowia" wypłacana z Irlandii po zmarłym mężu na polski rachunek bankowy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce oraz czy może się Pani ubiegać o zwrot pobranego podatku?

Polska powinna również zwolnić to świadczenie z podatku PIT

Dyrektor KIS w odpowiedzi na zapytanie stwierdził, że na podstawie umowy między Polską a Irlandią o unikaniu podwójnego opodatkowania, świadczenia rodzinne otrzymywane z Irlandii dla wdowy i dzieci mieszkających w Polsce, na polski rachunek bankowy podlegają opodatkowaniu wyłącznie w Polsce. Jednocześnie, Irlandia zwalnia to świadczenie z podatku dochodowego, ponieważ jest to świadczenie otrzymywane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w tym kraju. Dyrektor KIS podkreślił, że Polska powinna również zwolnić to świadczenie z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

"Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe, a także powołane wyżej przepisy prawa, stwierdzić należy, żezgodnie z postanowieniamiUmowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, renta wdowia otrzymywana przezPaniąz Irlandii podlega opodatkowaniu tylko w Polsce.

Jednocześnie jednak, w sytuacji gdy - jak wyjaśniono we wniosku - świadczenie to jest świadczeniem rodzinnym otrzymywanym na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w Irlandii, to jest ono zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, nie jest Pani zobowiązana do opłacania z tytułu otrzymywania ww. świadczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, jak również nie jest Pani zobowiązana do wykazywania tego świadczenia w zeznaniach podatkowych." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynikiem interpretacji jest potwierdzenie, że renta wdowia otrzymana z Irlandii na polski rachunek bankowy podlega opodatkowaniu jedynie w Polsce. Irlandia zwalnia to świadczenie z podatku dochodowego, a według organu, Polska również powinna zastosować takie zwolnienie na podstawie odpowiednich przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.723.2022.1.ENB