Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) maszyna budowlana przekazana jako darowizna między małżonkami w ustroju rozdzielności majątkowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Darowizna maszyny budowlanej, a kwestia opodatkowania

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie wynajmu sprzętu budowlanego od stycznia 2022. Jej mąż nabył koparkę niezwiązaną z działalnością gospodarczą, która po ustanowieniu rozdzielności majątkowej stała się jego wyłączną własnością. Mąż podatniczki rozważa przekazanie żonie koparki w formie darowizny. Wnioskodawczyni zadała pytanie KIS czy nieodpłatne przekazanie koparki w ramach darowizny jest zwolnione z opodatkowania? Podatniczka uważa, że przekazanie koparki jako darowizny nie jest opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

KIS: dokonana darowizna zwolniona z zapłaty PIT

Według KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawczynię jest prawidłowe. Organ podatkowy wyjaśnił, że darowizna w postaci koparki nie stanowi dla podatniczki przychodu z działalności gospodarczej. KIS podkreśliła, że zastosowanie znajdzie zwolnienie z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. KIS podkreśliła, że art. 21 ust. 1 pkt 125 stanowi, że wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń jest wolna od podatku dochodowego, jeśli są one otrzymane od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Osoby zaliczane do tych grup to głównie bliscy krewni, takie jak rodzice, dzieci, małżonkowie, rodzeństwo.

Reasumując, wnioskodawczyni, która otrzymała darowiznę od osoby zaliczanej do jednej z pierwszych dwóch grup podatkowych, nie jest zobowiązana do płacenia podatku dochodowego od wartości tego świadczenia.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.501.2022.1.EB