Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przedsiębiorca, który zleca produkcję piwa według własnej receptury innym podmiotom, ale nie produkuje go samodzielnie, nie może skorzystać z ulgi ekspansyjnej.

Ulga ekspansyjna w branży piwowarskiej

Wnioskodawca jest aktywny w branży piwowarskiej, zlecając produkcję piwa według swojej unikatowej receptury. W rezultacie, produkt końcowy jest rozlewany do butelek i puszek ozdobionych logo firmy i oferowany do sprzedaży. Jako część strategii marketingowej, firma uczestniczy w targach piwnych, prowadzi kampanie reklamowe online, publikacje prasowe, wydaje broszury informacyjne i wspiera kluby sportowe.

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy na podstawie opisanej sytuacji mógłby skorzystać z ulgi ekspansyjnej, która pozwoliłaby na podwójne odliczenie pewnych kosztów związanych z uzyskaniem przychodów. Przedsiębiorca jest przekonany, że spełnia wymogi do skorzystania z ulgi ekspansyjnej. Jego argumentacja opiera się na tym, że choć fizyczna produkcja piwa jest zlecona podwykonawcom, jest ono wytwarzane zgodnie z jego recepturą i sygnowane jego logo.

Stanowisko organu podatkowego

KIS nie zgodziła się ze stanowiskiem wnioskodawcy, argumentując, że nie jest on producentem produktów, a jedynie dystrybutorem. Uzasadnienie organu podatkowego opierało się na dokładnej interpretacji przepisów ustawy o CIT. Zgodnie z tymi przepisami, "produkty" są określone jako rzeczy wytworzone przez podatnika. Organ podatkowy uznał, że wnioskodawca nie jest producentem, ponieważ nie produkuje fizycznie produktu, lecz zleca jego produkcję.

Ostateczna interpretacja KIS była więc niekorzystna dla wnioskodawcy. W świetle przepisów CIT, firma nie może skorzystać z ulgi ekspansyjnej, która została ustanowiona z myślą o podmiotach szukających rynków zbytu i ponoszących wydatki na poczet reklamy nowych produktów, a która daje możliwość podwójnego odliczenia niektórych kosztów związanych z opisaną powyżej aktywnością. Interpretacja ta podkreśla, jak ważne jest dokładne zrozumienie i analiza przepisów podatkowych przed podjęciem decyzji biznesowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.378.2022.1.AR