Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że płatności dokonywane na konta poza "białą listą" mogą być uznane za koszty podatkowe po ich korekcie, czyli po ponownym dokonaniu płatności na rachunki już widniejące na białej liście.

Płatności na rachunki poza białą listą a koszty uzyskania przychodów

Spółka nabywała usługi od dwóch usługodawców związanych z wyszukiwaniem programistów dla firm technologicznych. Dokonano płatności za świadczone usługi na rachunki usługodawców, które nie znajdowały się na białej liście. Koszty z tytułu płatności dokonanych na rzecz usługodawców w 2021 r. zostały zaksięgowane w księgach rachunkowych spółki na podstawie wystawionych przez usługodawców w 2021 r. faktur. Spółka nie złożyła jednak zawiadomienia o tych płatnościach do urzędu skarbowego.

W 2022 roku usługodawcy zarejestrowali swoje rachunki na białej liście, na prośbę spółki usługodawcy dokonali przelewu zwrotnego należności a spółka dokonała ponownych płatności na te rachunki, aby zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów. Wnioskodawca ma wątpliwości co do możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów podatkowych oraz momentu ujęcia tych wydatków w kosztach.

Stanowisko KIS

Przepis art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, stanowi, że jeżeli płatność zostaje dokonana na rachunek bankowy niewidniejący na białej liście, to nie można zaliczyć poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodu.

KIS potwierdziła, że w przypadku dokonania korekty płatności (poprzez zwrot płatności od usługodawców i ponowne dokonanie płatności na rachunki na białej liście), spółka ma prawo zaliczyć te płatności jako koszty uzyskania przychodu bez stosowania sankcji podatkowych. W związku z powyższym, jeżeli płatności zostały ujęte w księgach rachunkowych spółki w 2021 r., powinny one być zaliczone jako koszty uzyskania przychodu w tym właśnie roku.

Głównym celem przepisów dotyczących białej listy jest zapobieganie wyłudzeniom podatku VAT, a w omawianym przypadku cel ten został osiągnięty dzięki korekcie płatności.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.4.2022.1.ASK