Dyrektor KIS potwierdził, że wydatki na odpłatne, indywidualne zabiegi rehabilitacyjne, związane z chorobą kręgosłupa w ramach leczenia bólów kręgosłupa i zaleconej fizykoterapii, uprawniają Wnioskodawcę do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej i ich odliczenia od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 i ust. 7a pkt 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prywatne zabiegi rehabilitacyjne, a prawo do ulgi rehabilitacyjnej

Osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności złożyła wniosek do Dyrektora KIS w celu uzyskania interpretacji dotyczącej możliwości odliczenia wydatków na prywatne zabiegi rehabilitacyjne w zeznaniu podatkowym za rok 2021.

Zgodnie z opisem stanu faktycznego, Wnioskodawca otrzymuje rentę socjalną, zasiłek pielęgnacyjny oraz dodatek 500+. W 2006 roku przeszedł operację skoliozy kręgosłupa i obecnie potrzebuje stałych zabiegów rehabilitacyjnych, których Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) nie jest w stanie zapewnić. W związku z tym, korzysta z prywatnych zabiegów rehabilitacyjnych, na które posiada fakturę oraz potwierdzenie wykonania operacji w postaci wydruku z historii konta bankowego, w którym dokonano transakcji zapłaty za usługi.

Pytanie zadane przez podatnika brzmiało: Czy wymienione wyżej prywatne zabiegi rehabilitacyjne, udokumentowane paragonem fiskalnym z terminala i potwierdzeniem wykonania tej operacji wydrukiem, z historii operacji bankowych z Pani konta osobistego, może Pan odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2021 r., jako wydatki na cele rehabilitacyjne?

Wydatki można odliczyć od podstawy opodatkowania

W odpowiedzi na pytanie zadane przez podatnika, Dyrektor KIS stwierdził, że wydatki na prywatne zabiegi rehabilitacyjne, udokumentowane paragonem fiskalnym z terminala oraz potwierdzeniem wykonania operacji z wydruku z historii operacji bankowych, mogą zostać odliczone w zeznaniu podatkowym za rok 2021. Organ administracji skarbowej powołał się na przepis art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że wydatki na cele rehabilitacyjne mogą być odliczone od dochodu.

"Jak wynika z art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w celu możliwości skorzystania przez osobę niepełnosprawną z ulgi przewidzianej przez ustawodawcę w treści art. 26 ust. 7a ww. ustawy, z zastrzeżeniem ust. 7c, osoba ta winna posiadać dokumenty stwierdzające poniesienie wydatków na odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne, zawierające w szczególności: dane identyfikujące kupującego i sprzedającego, rodzaj zakupionego towaru/usługi oraz kwotę zapłaty, co oznacza, że z treści tych dokumentów powinno wynikać, że to osoba niepełnosprawna poniosła wydatek. Dowodem tym nie musi być faktura VAT; może to być również np. rachunek, umowa, dowód zapłaty. Zatem Pani – jako osoba niepełnosprawna – powinna posiadać dokumenty potwierdzające poniesienie przez Nią wydatków na cele rehabilitacyjne.

W świetle powyższego stwierdzić należy, że poniesione przez Panią w 2021 r. wydatki na odpłatne, indywidualne zabiegi rehabilitacyjne związane z chorobą kręgosłupa, w ramach leczenia bólów kręgosłupa i zaleconej fizykoterapii, uprawniają do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej i ich odliczenia w ramach wydatków na cele rehabilitacyjne, od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym za 2021 r., na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 i ust. 7a pkt 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Posiadane dokumenty w postaci wydruku z historii Pani rachunku bankowego oraz paragonu fiskalnego z terminala, gdyż transakcja była wykonywana kartą bankomatową, z których wynikają dane odbiorcy usługi i sprzedającego usługę, rodzaj zakupionej usługi oraz kwota zapłaty, stanowią podstawę do skorzystania przez Panią z odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne, stosownie do art. 26 ust. 7 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wnioski dla pytającego są takie, że może on odliczyć wydatki na prywatne zabiegi rehabilitacyjne w zeznaniu podatkowym za rok 2021. Organ administracji skarbowej uznał, że udokumentowanie paragonem fiskalnym z terminala oraz potwierdzeniem wykonania operacji z wydruku z historii operacji bankowych spełnia warunki przewidziane przez przepisy podatkowe.

W konsekwencji, podatnik będzie mógł zmniejszyć swoje dochody o poniesione wydatki na cele rehabilitacyjne, co wpłynie na obniżenie wysokości podatku dochodowego do zapłacenia.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.580.2022.2.KK