Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na artykuły spożywcze, leki i artykuły higieniczne, udostępniane pracownikom w biurze w trakcie pracy, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów spółki, ponieważ przyczyniają się do poprawy komfortu pracy pracowników i nie stanowią kosztów reprezentacji.

Wydatki na artykuły spożywcze i higieniczne, a koszty podatkowe

Wnioskodawcą jest spółka działająca w branży medycznej, zajmująca się usługami badawczo-rozwojowymi. Spółka nabywa i udostępnia swoim pracownikom artykuły spożywcze, leki oraz artykuły higieniczne w celu zapewnienia im komfortu pracy, wzrostu motywacji i pozytywnego wpływu na samopoczucie. Artykuły są udostępniane tylko pracownikom podczas wykonywania ich obowiązków. Wszystkie artykuły są udostępniane w ogólnodostępnych pomieszczeniach socjalnych i są przeznaczone wyłącznie dla pracowników w trakcie godzin pracy. Wnioskodawca argumentuje, że udostępnianie artykułów pracownikom jest powszechną praktyką na rynku pracy i ma pozytywny wpływ na morale i wydajność pracowników, co przekłada się na lepsze wyniki firmy.

Spółka skierowała pytanie do KIS czy spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup artykułów spożywczych, leków i artykułów higienicznych udostępnianych pracownikom? Wnioskodawca uważa, że może zaliczyć poniesione wydatki do kosztów uzyskania przychodów.

KIS: wydatki na artykuły zaliczone jako koszty podatkowe

Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez spółkę jest prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że wydatki na artykuły spożywcze, leki i artykuły higieniczne mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów spółki. KIS podkreśliła, że aby dany wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, musi istnieć bezpośredni lub pośredni związek między poniesionym wydatkiem a osiągniętym przychodem. Organ stwierdził, że wydatki na artykuły spożywcze, leki i artykuły higieniczne, udostępniane pracownikom w biurze w trakcie pracy, spełniają warunek, ponieważ przyczyniają się do zwiększenia komfortu pracy pracowników i mogą wpłynąć na ich wydajność.

Organ podatkowy podkreślił również, że poniesione wydatki nie mieszczą się w kategorii kosztów reprezentacji, które są wyłączone jako koszty uzyskania przychodów. Koszty reprezentacji mają na celu wykreowanie pozytywnego wizerunku firmy w oczach kontrahentów zewnętrznych. Według KIS udostępnianie artykułów pracownikom nie stanowi działań reprezentacyjnych, ponieważ skierowane są do własnych pracowników.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.572.2022.1.IM