Dyrektor KIS potwierdził, że zgodnie z art. 86 ustawy o VAT, odliczenie podatku VAT możliwe jest tylko wtedy, gdy nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W sytuacji przekazywania sprzętów i mebli nie dochodzi do czynności opodatkowanej, w związku z tym nie ma możliwości odliczenia podatku VAT od nabywanych sprzętów i mebli.

Bezpłatne przekazanie sprzętu szkołom

Wnioskodawca jest podatnikiem, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku VAT. W ramach projektu z dofinansowaniem ze środków unijnych, Wnioskodawca zakupuje meble i sprzęt komputerowy, które następnie bezpłatnie przekazuje szkołom. Wnioskodawca wskazał, że towary i usługi w związku z realizacją projektu będą wykorzystywane w czynnościach nieopodatkowanych.

W związku z tym, zostało zadane pytanie: Czy w związku z tym, iż Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT, a nabycie przez Wnioskodawcę sprzętów i mebli jest udokumentowane fakturami z wyszczególnionym podatkiem naliczonym, to mimo, iż następnie Wnioskodawca bezpłatnie przekazuje sprzęt i meble szkołom w ramach realizacji projektu z dofinansowaniem ze środków unijnych (w ramach konkursu i Regionalnego Programu Operacyjnego) to przysługuje Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku VAT od ww. nabyć?

Brak możliwości odzyskania VAT

Według art. 86 ustawy o VAT, odliczenie podatku VAT jest możliwe tylko w przypadku, gdy nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W sytuacji, gdy sprzęt i meble są bezpłatnie przekazywane szkołom, nie dochodzi do czynności opodatkowanej, dlatego Wnioskodawca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT od tych nabyć.

"Jak wynika z powołanych powyżej przepisów prawa, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Ponadto, jak wskazano powyżej, art. 88 ust. 4 ustawy wyklucza odliczenie w odniesieniu do podmiotów niebędących zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku VAT.

W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia nie są spełnione, gdyż – jak wynika z opisu sprawy – towary i usługi w związku z realizacją projektu będą wykorzystywane w czynnościach nieopodatkowanych.

Zatem w omawianej sprawie nie zostanie spełniona podstawowa przesłanka warunkująca prawo do odliczenia podatku naliczonego (wskazana w art. 86 ust. 1 ustawy), jaką jest związek nabywanych towarów i usług z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że Wnioskodawca nie może odliczyć podatku VAT od zakupionego sprzętu i mebli, ponieważ nie są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. To oznacza, że Wnioskodawca nie będzie mógł odliczyć podatku VAT od tych nabyć.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.514.2022.1.MG