Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że napój zawierający kofeinę i naturalne cukry nie jest zwolniony od opłat zgodnie z ustawą o zdrowiu publicznym.

Napój bez dodatku cukru, a opłata

Wnioskodawcą jest podatnik, który jest importerem napojów zawierających kofeinę, naturalne cukry i inne składniki. Produkt, sprzedawany hurtowo i detalicznie w Polsce, nie zawiera dodanych monosacharydów, disacharydów ani substancji słodzących. Napój nie zawiera innych dodatkowych cukrów ani substancji słodzących. Jest sprzedawany hurtowo oraz detalicznie. Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy omawiany napój podlega zwolnieniu od opłat określonych w art. 12a ust. 1 ustawy o zdrowiu publicznym, a w szczególności czy jest zwolniony od opłat określonych w art. 12f tej ustawy? Podatnik jest zdania, że napój, zawierający mniej niż 5g cukrów na 100 ml, spełnia warunki zwolnienia z opłat

KIS: napoje z kofeiną i naturalnymi cukrami podlegają opłacie

Według KIS, stanowisko wnioskodawcy jest błędne. Według organu podatkowego zgodnie z ustawą o zdrowiu publicznym, napoje zawierające cukry, kofeinę lub taurynę są obłożone opłatą. KIS podkreśliła, że nawet jeżeli cukry w napoju pochodzą naturalnie z owoców, dodatek cukru w trakcie produkcji dyskwalifikuje go jako substancję naturalnie występującą w produkcie.

Organ wskazał, że napoje, które spełniają kryteria zwolnienia z opłaty (jak określone w art. 12b ust. 2 pkt 5), to te, w których udział masowy soku owocowego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego, a zawartość cukrów nie przekracza 5 g na 100 ml napoju. Jednakże, obecność kofeiny w napoju sprawia, że nie można go uwzględnić w kategorii zwolnienia.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB1-1.4019.30.2022.3.WK