Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że napiwki otrzymywane przez kelnerów mogą stanowić dla nich przychód z innych źródeł lub przychód ze stosunku pracy, w zależności od sposobu ich otrzymywania.

Napiwki w restauracji a podatek

Wnioskodawca jest spółką prowadzącą usługi restauracyjne w Polsce. Klienci często przyznają napiwki pracownikom spółki, które są dobrowolne i zależne od uznania klienta. Kelnerzy są zatrudnieni na podstawie umów o pracę i są polskimi rezydentami podatkowymi.

Spółka chciała się dowiedzieć czy otrzymany przez kelnera napiwek stanowi po jego stronie przychód z innych źródeł oraz czy pracodawca jest zobowiązany pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Stanowisko KIS

KIS w swojej interpretacji wyjaśniła, że w sytuacji, gdy klient przekazuje bezpośrednio kelnerowi kwotę napiwku i nie jest ona przekazywana do pracodawcy, to napiwki te stanowią dla kelnera przychód z innych źródeł, a w konsekwencji na pracodawcy nie będzie ciążył obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Natomiast w sytuacji, gdy wartość napiwku doliczana jest do płatności terminalem, a kelner pobiera kwotę napiwku po dokonaniu obciążenia za zgodą managera w gotówce z kasy restauracji, czyli napiwek najpierw trafia do pracodawcy, a następnie wypłacany jest kelnerowi, napiwki te stanowią przychód ze stosunku pracy i podlegają opodatkowaniu łącznie z wynagrodzeniami za pracę kelnera, a pracodawca jako płatnik mają obowiązek pobrania od tych napiwków zaliczki na podatek zgodnie z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.784.2022.1.JŚ