Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że nieodpłatne przejęcie systemu energetycznego przez wspólnotę mieszkaniową, jako jednostkę organizacyjną, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Przejęcie systemu energetycznego, a podatek od darowizny
Wnioskodawcą jest wspólnota mieszkaniowa, która przyjęła nieodpłatnie system energetyczny, który został wybudowany przez określoną firmę na potrzeby własne nieruchomości. W momencie zakupu mieszkań, właściciele nie byli poinformowani, że instalacja centralnego ogrzewania jest własnością osoby trzeciej, czyli spółki. Każdy właściciel mieszkania podpisał indywidualną umowę na dostarczanie ciepła oraz serwis i utrzymanie systemu energetycznego na okres 10 lat. Obecnie firma postanowiła przekazać wspólnocie prawo własności do systemu energetycznego, wskutek czego na wspólnocie będą ciążyły obowiązki związane z utrzymaniem, serwisem i eksploatacją instalacji.
Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy nieodpłatne przejęcie przez wspólnotę mieszkaniową systemu energetycznego, który stanowi integralną część budynku i jest częścią wspólną nieruchomości rodzi obowiązek zapłaty podatku od darowizny? Wnioskodawca uważa, że wspólnota mieszkaniowa nie jest zobowiązana do zapłaty podatku od darowizny w związku z nieodpłatnym przejęciem systemu energetycznego
KIS: wspólnota mieszkaniowa jest zwolniona z podatku
Według oceny KIS, zaprezentowane stanowisko przez wnioskodawcę jest prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że nieodpłatne przejęcie systemu energetycznego nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, ponieważ nabywcą nie jest osoba fizyczna. KIS wskazała, że obowiązek podatkowy w przypadku transakcji występuje tylko, gdy nabycie dokonuje osoba fizyczna. W związku z tym, nabycie przez wspólnotę mieszkaniową, która jest jednostką organizacyjną, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, ponieważ nie spełnia ona warunku podmiotowego określonego w ustawie.