Ochotnicza Straż Pożarna nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, poniesionego w związku z realizacją zadania, ponieważ zakupiony samochód pożarniczy nie będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług oraz Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT - potwierdził Dyrektor KIS.

Zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego

W związku z możliwością pozyskania dofinansowania ze środków WFOŚiGW, Ochotnicza Straż Pożarna złożyła wniosek o dotację na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Wnioskodawca wskazał, że Ochotnicza Straż Pożarna nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT, a zakupiony środek będzie wykorzystywany do prowadzenia działań statutowych OSP, nieopodatkowanych podatkiem VAT.

W związku z tym, Ochotnicza Straż Pożarna zwróciła się do Dyrektora KIS z pytaniem: Czy Ochotnicza Straż Pożarna w myśl art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w związku z realizacją zadania polegającego na zakupie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego?

OSP nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego

Dyrektor KIS odpowiedział, że Ochotnicza Straż Pożarna nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT. Ponadto, zakupiony samochód pożarniczy nie będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Zgodnie z przepisami, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko podatnikom, którzy są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT i wykorzystują nabyte towary i usługi do wykonywania czynności opodatkowanych. W związku z tym, OSP nie będzie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego.

"Analiza powołanych przepisów oraz okoliczności sprawy prowadzi do stwierdzenia, że w omawianej sprawie warunki uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie zostaną spełnione, ponieważ – jak Państwo wskazali – zakup samochodu pożarniczego nie będzie służył OSP do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz odpłatnemu świadczeniu usług, o których mowa w art. 5 ustawy. Ponadto jak wynika z opisu sprawy, Państwa Straż nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. W związku z powyższym, nie będą Państwo mieli prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków poniesionych z tytułu realizacji ww. zadania. Tym samym z tego tytułu nie będzie Państwu przysługiwało prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Reasumując, nie będą Państwo mieli prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w związku z realizacją zadania pod nazwą: "...", ponieważ mienie zakupione w ramach realizacji ww. zadania nie będzie wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a ponadto nie są Państwo czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynikiem interpretacji jest stwierdzenie, że Ochotnicza Straż Pożarna nie będzie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony związany z zakupem samochodu pożarniczego. Wynika to z faktu, że OSP nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i zakupiony samochód nie będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.772.2022.1.MGO