Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż kolekcjonerskiej biżuterii wykonanej ze srebra oraz srebrnej i posrebrzanej zastawy stołowej nie podlega opodatkowaniu, jeżeli przedmioty te zostały nabyte w ramach hobby, nie z myślą o zysku.

Odpłatne zbycie dóbr luksusowych zgromadzonych w srebrze a PIT

Wnioskodawczyni przez 35 lat zajmowała się kolekcjonowaniem biżuterii wykonanej ze srebra oraz srebrnej i posrebrzanej zastawy stołowej. Zakupy realizowane były na targach i aukcjach internetowych, przy czym przedmioty nie były nabywane z myślą o zysku. Wnioskodawczyni zamierza teraz sprzedać część kolekcji, nie korzystając z działań marketingowych czy dodatkowych usług wspierających sprzedaż. Wnioskodawczyni była zdania, że sprzedaż kolekcji nie powinna podlegać opodatkowaniu, ponieważ przedmioty nabywane były z pasji, a nie dla osiągnięcia zysku.

Zainteresowana w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy sprzedaż jej kolekcji będzie podlegać opodatkowaniu, biorąc pod uwagę, że przedmioty były nabywane jako hobby, a nie dla celów zarobkowych.

Sprzedaż kolekcji srebrnej biżuterii oraz zastawy stołowej nie podlega PIT

Organ podatkowy stwierdził, że sukcesywne zbywanie poszczególnych przedmiotów z własnej kolekcji, o których mowa we wniosku, należy rozpatrywać w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT, który to formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie innych rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie rzeczy ruchomych nastąpi po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu tego artykułu.

Z uwagi na powyższe, Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż należącej do wnioskodawczyni prywatnej kolekcjonerskiej biżuterii wykonanej ze srebra oraz srebrnej i posrebrzanej zastawy środka stołu wchodzących w skład gromadzonej przez nią kolekcji, dokonane po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie ww. poszczególnych przedmiotów, nie będzie stanowiło źródła przychodu, co oznacza, że sprzedaż ta nie będzie podlegać opodatkowaniu PIT.

KIS jasno wyjaśniła, że sprzedaż kolekcji nabywanej z myślą o pasji kolekcjonerskiej, a nie dla osiągnięcia zysku, nie podlega opodatkowaniu. Jest to kluczowe rozstrzygnięcie dla wszystkich kolekcjonerów, którzy zastanawiali się, czy zbywanie swoich zbiorów będzie obciążone podatkami. Dzięki interpretacji KIS, pasjonaci mogą bez obaw sprzedawać nabyte przedmioty, jeżeli robią to sporadycznie i nie prowadzą działalności w sposób ciągły i planowy.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 11 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.471.2023.2.DP