Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż nieużytkowanego budynku usługowo-mieszkalnego będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy, o ile strony transakcji nie zrezygnują ze zwolnienia i nie wybiorą opcji opodatkowania, zgodnie z art. 43 ust. 10 w związku z art. 43 ust. 11 ustawy, po spełnieniu wynikających z tych przepisów warunków.

Przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości

Wnioskodawca posiada nieruchomość, na której znajduje się budynek usługowo-mieszkalny, który nie był użytkowany. Został wybudowany w technologii tradycyjnej na początku lat 90 - tych XX wieku. Wnioskodawca zakupił nieruchomość w 2015 roku.

Wnioskodawca wskazał, że kiedy dokonywał zakupu przedmiotowej nieruchomości, to cena sprzedaży nie zawierała podatku VAT, gdyż nieruchomość była zwolniona z podatku od towarów i usług.

Spółka zawarła przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości i chce ustalić, czy może skorzystać ze zwolnienia VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT.

Sprzedaż działki zabudowanej, będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT, dostawa budynków, budowli lub ich części jest zwolniona od podatku VAT, jeśli spełnione zostaną określone warunki, m.in. jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku upłynął okres krótszy niż 2 lata. Ponadto, w przypadku dostawy gruntu, na którym znajdują się obiekty, wartość gruntu wchodzi do podstawy opodatkowania.

W związku z tym, sprzedaż działki zabudowanej, będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy, o ile strony transakcji nie zrezygnują ze zwolnienia i nie wybiorą opcji opodatkowania, zgodnie z art. 43 ust. 10 w związku z art. 43 ust. 11 ustawy, po spełnieniu wynikających z tych przepisów warunków.

"Zatem, z uwagi na fakt, że pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą ww. budynku upłynął okres 2 lat i jednocześnie od momentu nabycia do momentu planowanej sprzedaży nie poniesiono jakichkolwiek wydatków związanych z nieruchomością, to należy uznać, że dla dostawy ww. budynku znajdującego się na działce nr 1 zostaną spełnione warunki do zastosowania zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy VAT, dostawa gruntu dokonywana wraz z dostawą budynku (budowli lub ich części) dzieli los prawnopodatkowy tych obiektów, a wartość gruntu wchodzi do podstawy opodatkowania obiektów. Tym samym mając na uwadze brzmienie art. 29a ust. 8 ustawy dostawa gruntu związanego z przedmiotowym budynkiem powinna zostać opodatkowana według zasad właściwych dla dostawy tego budynku, a więc będzie korzystała również ze zwolnienia o którym mowa art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Z uwagi na fakt, że sprzedaż Nieruchomości – działki nr 1 będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, analiza zwolnienia tej dostawy wynikająca z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10a i 43 ust. 1 pkt 2 ustawy jest bezzasadna." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia transakcji od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT. Dostawa budynku, który nie był użytkowany, będzie objęta zwolnieniem, ponieważ upłynął okres 2 lat od pierwszego zasiedlenia. W przypadku sprzedaży działki zabudowanej, zwolnienie VAT obejmie również dostawę gruntu zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy VAT. Wnioskodawca powinien uwzględnić te przepisy przy ustalaniu opodatkowania transakcji.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.419.2023.1.MMA