Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółka nie jest zobowiązana do rozpoznawania przychodu podatkowego w związku z wydaniem towarów podmiotowi podszywającemu się pod kontrahenta, ponieważ brak umocowania osoby podszywającej się do zawarcia umowy, uniemożliwia powstanie stosunku prawego, który warunkowałby przychód.

Przychód podatkowy, a oszustwo kontrahenta

Wnioskodawcą jest spółka prowadząca działalność produkcyjną w zakresie chemii budowlanej. Spółka otrzymała prośbę od osoby podającej się za pracownika określonej firmy, odpowiedzialnego za zakupy, o przedstawienie listy produktów. Rzekomy przedstawiciel firmy zaczął negocjować ceny i ilości produktów, w konsekwencji zostało złożone zamówienie na określone produkty. Po dostawie okazało się, że żaden pracownik magazynu nie wiedział o zamówieniu. Spółka wystawiła faktury, ale nie otrzymała płatności. Wnioskodawca zadał pytanie KIS czy w związku z wydaniem towarów podmiotowi podszywającemu się pod kontrahenta, spółka zobowiązana jest rozpoznać przychód podatkowy? Spółka twierdzi, że nie jest zobowiązana rozpoznawać przychodu podatkowego.

KIS: spółka nie musi rozpoznawać przychodu w sytuacji oszustwa

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę jest prawidłowe. Organ stwierdził, że spółka nie jest zobowiązana do rozpoznania przychodu podatkowego w związku z wydaniem towarów podmiotowi podszywającemu się pod kontrahenta. Zgodnie z ustawą o CIT, brak umocowania osoby podszywającej się do zawarcia umowy powoduje, że pomiędzy spółką, a kontrahentem nie powstaje stosunek prawny warunkujący powstanie przychodu. Organ podatkowy podkreślił, że przychody podatkowe muszą być rezultatem prowadzonej działalności gospodarczej.

KIS określiła, że przychody należne to wszelkiego rodzaju przychody, co do których przysługuje podatnikowi uprawnienie do ich dochodzenia, wynikające z konkretnego stosunku prawnego. Ponadto, przychody należne odnoszą się do przychodów związanych z działalnością gospodarczą, a nie tylko z przychodami wynikającymi wprost z jej realizacji. Organ podatkowy stwierdził, że aby przychody były związane z działalnością gospodarczą i wynikały z konkretnego stosunku prawnego nie mogą pochodzić z oszustwa. KIS zaznaczyła, że nie istnieje legalna podstawa do uznania takiej transakcji za przychód podatkowy.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDWB.4010.81.2022.2.AW