Transakcje dotyczące dostawy garaży blaszanych przez polskiego producenta z inną firmą w ramach transakcji łańcuchowej stanowią dostawy krajowe, a nie wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Dostawy na terenie Polski, jak i za granicę

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą w Polsce. Zajmuje się produkcją i sprzedażą garaży blaszanych. W ramach swojej działalności dostarcza garaże zarówno na terenie Polski, jak i za granicę, w tym do Niemiec i Austrii. Transakcje zawierane przez Wnioskodawcę dotyczą dostarczenia garaży, wraz z usługą transportu i montażu, dla firmy o numerze NIP polskim, która pozyskuje klientów z Niemiec i Austrii. Wnioskodawca posiada dokument CMR, który potwierdza wysyłkę towarów do zagranicznego nabywcy oraz faktury sprzedaży, na których firma korzysta z polskiego numeru NIP.

Wnioskodawca ma wątpliwości, czy te transakcje powinny być rozpoznane jako dostawa krajowa, czy jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Transakcja stanowi dostawę krajową

W odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy, Dyrektor KIS stwierdził, że transakcje należy rozpoznawać jako dostawy krajowe. Zgodnie z ustawą o VAT, jeśli towary są wysyłane lub transportowane przez dostawcę, nabywcę lub osobę trzecią, to miejscem dostawy towarów jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

W przypadku łańcucha dostaw, w którym Wnioskodawca jest pierwszym dostawcą, a firma jest podmiotem pośredniczącym, transport przyporządkowuje się wyłącznie jednej dostawie.

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, gdy podmiot pośredniczący, czyli firma, posługuje się numerem VAT-UE nadanym przez inne państwo członkowskie niż państwo, z którego towary są wysyłane, transport towarów przyporządkowany jest dostawie dokonanej przez podmiot pośredniczący. W związku z tym Wnioskodawca powinien opodatkować dostawę na rzecz firmy jako dostawę krajową.

"Jednakże pomimo tego, że towary są transportowane bezpośrednio od Wnioskodawcy do nabywcy zagranicznego, w tym wypadku nie dojdzie do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, zdefiniowanej w art. 13 ust. 1 ustawy. Nie będzie bowiem spełniony warunek wymieniony w art. 13 ust. 2 pkt 1 ustawy – nabywcą jest Firma, która nie podała, że jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju (z wniosku wynika, że Firma jest zarejestrowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium Polski). W konsekwencji transakcja dostawy towaru (garaży) przez Wnioskodawcę do Firmy stanowi dostawę krajową, a nie wewnątrzwspólnotową dostawę towarów." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wnioskodawca otrzymał informację, że transakcje zawarte z firmą stanowią dostawy krajowe. W związku z tym powinien opodatkować te transakcje 23% stawką VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.484.2022.2.MAZ