Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) obywatelstwo kanadyjskie oraz brak umowy pisemnej czy krótkotrwałego wynajmu nie mają wpływu na obowiązek odprowadzania polskiego podatku dochodowego od dochodów uzyskanych z wynajmu nieruchomości na terytorium Polski.

Wynajmowanie domków letniskowych a działalność gospodarcza

Wnioskodawcą był podatnik, będący jednocześnie obywatelem polskim i kanadyjskim, który od wielu lat ma swoje miejsce interesów osobistych i gospodarczych w Kanadzie. W czerwcu 2022 r. oddał do użytku 2 domki letniskowe w Polsce i rozpoczął ich wynajem turystom przyjeżdżającym wypocząć. Domki są obsługiwane przez portale rezerwacyjne. Wnioskodawca nie sporządza żadnych umów z turystami, a wynajem jest krótkoterminowy, trwający maksymalnie tydzień. Podatnik nie zarejestrował działalności gospodarczej i rozlicza uzyskane przychody według określonej skali. Średni miesięczny przychód z wynajmu domków w okresie od czerwca do sierpnia wyniósł 8900 zł. Podatnik odprowadza podatek PIT-5 oraz jest czynnym podatnikiem VAT, od którego odprowadza 23% VAT.

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy wynajmowanie domków jako osoba fizyczna bez działalności gospodarczej oraz rozliczanie się według przyjętej skali PIT w 2022 r. było zgodne z przepisami. Podatnik był zdania, że mógł wynajmować domki jako najem prywatny zgodnie z ustawą o PIT.

KIS: brak obowiązku deklaracji w 2022 r. z najmu prywatnego

Według KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że podatnik miał prawo wynajmować składniki majątku niezwiązane z działalnością gospodarczą i rozliczać uzyskany dochód jako najem prywatny zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym. Według KIS, brak umowy pisemnej i krótkotrwały okres wynajmu nie mają znaczenia dla kwalifikacji dochodu. Obywatelstwo kanadyjskie podatnika oraz fakt, że mieszka i płaci podatki w Kanadzie również nie mają wpływu na obowiązek odprowadzania podatku PIT-5 od dochodów uzyskanych z wynajmu nieruchomości na terytorium Polski.

Organ wskazał, że nie istniał obowiązek składania deklaracji w związku z wyborem sposobu opodatkowania w 2022 roku, ale od 2023 roku obowiązuje zasada opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych dla przychodów z najmu prywatnego poza działalnością gospodarczą.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.938.2022.2.MG