Dyrektor KIS w swojej interpretacji wyjaśnił, że zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), jeżeli transakcja nie jest objęta opodatkowaniem VAT.
Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa
Wnioskodawca - pewna spółka, będąca oddziałem zagranicznego przedsiębiorcy w Polsce, prowadzi działalność związaną z marketingiem, sprzedażą i dystrybucją pojazdów. Planuje zawrzeć umowę z podmiotem, przekazując mu swoje aktywa, prawa i obowiązki, co skutkować będzie zaprzestaniem działalności spółki w Polsce.
Wnioskodawca chciał uzyskać informacje, czy zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie podlegało opodatkowaniu PCC. Sam był zdania, że omawiana transakcja podlega PCC, gdyż nie jest objęta podatkiem VAT. Sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa, choć wyłączona z VAT, nie równa się zwolnieniu z tego podatku.
Strony transakcji muszą złożyć deklarację i zapłacić należny podatek PCC
Organ Podatkowy przyznał rację wnioskodawcy, potwierdzając, że transakcja podlega opodatkowaniu PCC.
Przepisy Ustawy o PCC objęły umowy sprzedaży i zamiany rzeczy i praw majątkowych, co dotyczy również zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Natomiast Kodeks Cywilny definiuje umowę sprzedaży jako transakcję, w której sprzedawca przenosi własność na kupującego, co ma zastosowanie do przedmiotowej transakcji. W związku z tym, strony transakcji muszą złożyć deklarację i zapłacić należny podatek, co wynika z obowiązujących przepisów prawa.
"Na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych przedmiotem umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa są więc poszczególne składniki należące do katalogu art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy. Podatek powinien być wymierzony od wartości rynkowej poszczególnych rzeczy i praw majątkowych - art. 6 ust. 2 ww. ustawy.
Strony czynności cywilnoprawnej dotyczącej sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa powinny zatem wymienić wchodzące w jego skład rzeczy i prawa majątkowe, jednocześnie podając ich wartość rynkową, co pozwoli z kolei ustalić przy zastosowaniu odpowiednich stawek wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych.
Jeżeli więc w umowie sprzedaży zostaną wyszczególnione wartości poszczególnych składników majątkowych (strony wyodrębnią wartość poszczególnych rzeczy i praw majątkowych), to należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że zawarta przez Państwa Umowa podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawek właściwych dla poszczególnych składników wchodzących w skład zbywanego zespołu składników materialnych i niematerialnych." - wskazał organ.
Podsumowanie
Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jasno wskazuje, że zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nie będące objęte opodatkowaniem VAT, podlega opodatkowaniu PCC.