Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że darowizna pojazdu, który został wcześniej wycofany z działalności gospodarczej na cele prywatne, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT). Darowizna jest traktowana jako przekazanie własności prywatnej.

Darowizna pojazdu a opodatkowanie VAT

Podatnik, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w transporcie drogowym, jest czynnym podatnikiem VAT. Po zawarciu umowy leasingu operacyjnego samochodu wykorzystywanego do działalności, a następnie zawieszeniu i planowanym zakończeniu działalności, planuje przekazać pojazd w formie darowizny swojej żonie.

Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy darowizna pojazdu żonie po 6 miesiącach od wykupu i wycofaniu samochodu na cele prywatne będzie podlegała opodatkowaniu VAT. W jego ocenie, darowizna pojazdu, który został wycofany z działalności, nie powinna podlegać opodatkowaniu.

Stanowisko organu podatkowego

Organ podatkowy potwierdził, że darowizna samochodu wycofanego z działalności gospodarczej i przeznaczonego na cele prywatne nie podlega opodatkowaniu VAT. Podkreślił jednak, że wycofanie tego samochodu z działalności na cele prywatne, będące wcześniejszym etapem, podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli podatnik miał prawo do odliczenia podatku VAT przy nabyciu samochodu.

Organ odwołał się do przepisów ustawy o VAT, wskazując, że dostawa towarów podlega opodatkowaniu VAT tylko wówczas, gdy jest dokonywana przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. Darowizna, będąca jednorazową transakcją dokonywaną poza sferą działalności gospodarczej, nie spełnia tego kryterium.

W rezultacie, darowizna samochodu, który został wcześniej wycofany z działalności gospodarczej, dokonywana w sferze zarządu majątkiem osobistym, nie podlega opodatkowaniu VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.529.2022.1.WH