Dyrektor KIS potwierdził, jeśli towar jest zakupiony i znajduje się za granicą, a umowa nabycia jest tam zawierana, to nie podlega to opodatkowaniu PCC.

Handel dziełami sztuki i antykami

Pewna spółka rozpoczyna działalność handlu dziełami sztuki i antykami. Przed rozpoczęciem działalności złożyła zawiadomienie na piśmie do naczelnika urzędu skarbowego w sprawie opodatkowania zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług.

Spółka planuje nabywać towary zarówno od osób fizycznych, jak i instytucji będących i niebędących płatnikami VAT. Podmioty mają znajdować się w Polsce i zagranicą, na terenie Unii Europejskiej lub w krajach niebędących członkami Unii Europejskiej.

Spółka chciała dowiedzieć się, czy w sytuacji, gdy towary zostaną zakupione za granicą i znajdują się w momencie nabycia za granicą oraz umowa nabycia zawierana jest za granicą, to czy nabycie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Brak podatku od czynności cywilnoprawnych

Dyrektor KIS potwierdził, że takie nabycie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Organ powołał się na art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

"Mając na uwadze powołane wyżej przepisy należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem. W sytuacji gdy będą Państwo dokonywać zakupu towarów (dział sztuki i antyków), gdzie umowy nabycia towarów zostaną zawarte poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towary będące przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również będą znajdowały się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to wówczas art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie znajdzie zastosowania. Tym samym, takie nabycie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że w przypadku nabycia towarów za granicą, gdzie towar znajduje się za granicą i umowa nabycia jest tam zawierana, takie nabycie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. To oznacza, że spółka nie będzie musiała odprowadzać tego podatku w takiej sytuacji.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.213.2023.4.BD