Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku gdy zasiedzenie jest stwierdzone na rzecz osoby zmarłej, zobowiązanie podatkowe z tego tytułu w ogóle nie powstanie, ponieważ brak jest podmiotu, któremu można by doręczyć decyzję o wymiarze podatku z tego tytułu.

Spadkodawca nabył nieruchomość przez zasiedzenie

Osoba zadająca pytanie jest spadkobierczynią po zmarłej mamie, która nabyła nieruchomość przez zasiedzenie. Sąd rejonowy stwierdził, że mama osoby zadającej pytanie nabyła nieruchomość na podstawie zasiedzenia. Po śmierci mamy, osoba zadająca pytanie wstąpiła w jej miejsce jako następca prawny. Osoba zadająca pytanie złożyła odpowiedni formularz do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy.

Wnioskodawczyni chciała dowiedzieć się, czy w zaistniałym stanie faktycznym jest zwolniona od podatku od zasiedzenia, a co za tym idzie nie powinna płacić podatku od zasiedzenia.

Zobowiązanie podatkowe z tego tytułu nie powstanie

Według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podatniczka jest zwolniona od podatku od zasiedzenia. Wynika to z faktu, że to spadkobierczyni nabyła prawo własności nieruchomości drogą zasiedzenia.

"W przypadku gdy zasiedzenie jest stwierdzone na rzecz osoby zmarłej, zobowiązanie podatkowe z tego tytułu w ogóle nie powstanie, ponieważ brak jest podmiotu, któremu można by doręczyć decyzję o wymiarze podatku z tego tytułu.

Zatem należy zgodzić się z Pani stanowiskiem, że po Pani stronie nie powstał obowiązek zapłaty podatku z tytułu zasiedzenia, ponieważ zasiedzenie zostało stwierdzone na rzecz Pani zmarłej mamy, a nie na Pani rzecz.

Tytułem prawnym, na podstawie którego Pani stała się właścicielem nieruchomości (działki) nie było zasiedzenie lecz dziedziczenie po mamie. Zatem aby mogła Pani skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w przywołanym powyżej art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, przedmiotowa nieruchomość (stanowiąca składnik masy spadkowej po Pani mamie) powinna zostać wykazana przez Panią w składanej do urzędu skarbowego deklaracji SD-Z2." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że odpowiedzialność za podatek z tytułu zasiedzenia nie przechodzi na następców prawnych. W związku z tym, wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do uiszczenia podatku.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 27 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.155.1.2023.BD