Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korzystanie z usług internetowych portali ogłoszeniowych i opłacanie im prowizji z tytułu rezerwacji pokoi bądź opłaty z tytułu zamieszczenia ogłoszenia dotyczącego wynajmu pokoi nie spowoduje utraty przez podatniczkę prawa do opodatkowania wynajmu pokoi w formie karty podatkowej.

Opodatkowanie usług wynajmu pokoi w formie karty podatkowej

Wnioskodawczyni od grudnia 2021 r. prowadzi działalność gospodarczą. Przedmiotem tej działalności jest wynajem 9 pokoi gościnnych. Jako formę opodatkowania podatkiem dochodowym wnioskodawczyni wybrała kartę podatkową. Nie zatrudnia pracowników. Prace typu pranie, sprzątanie, wykonuje we własnym zakresie. Podatniczka chciałaby zacząć współpracę z internetowymi portalami rezerwacyjnymi, w których mogłaby ogłosić pokoje do wynajęcia. Za tę usługę musiałaby opłacać prowizję z tytułu rezerwacji pokoi lub opłatę za zamieszczenie ogłoszenia.

W związku z tym wnioskodawczyni zadała pytanie: czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, korzystanie z usług internetowych portali ogłoszeniowych i opłacanie im prowizji z tytułu rezerwacji pokoi bądź opłaty z tytułu zamieszczenia ogłoszenia dotyczącego wynajmu pokoi spowoduje utratę prawa do opodatkowania wynajmu pokoi w formie karty podatkowej.

Zdaniem zainteresowanej, w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, usługa pośrednictwa w pozyskiwaniu rezerwacji pokoi jest usługą specjalistyczną, a co za tym idzie, skorzystanie z takich usług nie powoduje utraty prawa do opodatkowania wynajmu pokoi w formie karty podatkowej.

Wnioskodawczyni nie utraci prawa do opodatkowania kartą podatkową

Dyrektor KIS stwierdził, że korzystanie z usług internetowych portali ogłoszeniowych i opłacanie im prowizji z tytułu rezerwacji pokoi bądź opłaty z tytułu zamieszczenia ogłoszenia dotyczącego wynajmu pokoi nie spowoduje utraty przez podatniczkę prawa do opodatkowania wynajmu pokoi w formie karty podatkowej.

Organ podatkowy uzasadnia swoje stanowisko, wskazując na przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. KIS podkreśla, że w przypadku wnioskodawczyni korzystanie z portali jest niezbędne do obsługi klientów, zwłaszcza zagranicznych, i spełnienia ich oczekiwań, a więc stanowi usługę specjalistyczną, która nie wpływa na utratę prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej. Wyjaśnia, że usługi specjalistyczne to czynności niezbędne do prowadzenia działalności, które nie są wykluczone z opodatkowania w formie karty podatkowej.

Dyrektor KIS wskazał w szczególności:

"Jak wynika z analizy powyższych regulacji prawnych, aby nabyć i zachować uprawnienia do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej należy spełnić szereg warunków podmiotowych i przedmiotowych zawartych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Z przepisów tych nie wynika, aby zawierały one ograniczenia ze względu na korzystanie z internetowych portali rezerwacyjnych"

Z uwagi na powyższe, interpretacja KIS pozwala wnioskodawczyni na korzystanie z portali rezerwacyjnych bez obawy utraty prawa do opodatkowania wynajmu pokoi w formie karty podatkowej.

Źródło: Możliwość opodatkowania usług wynajmu pokoi w formie karty podatkowej – korzystanie z internetowych portali rezerwacyjnych. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.305.2023.1.MC - (interpretacje.pl)