Dyrektor KIS potwierdził brak opodatkowania podatkiem akcyzowym czynności sprzedaży glikolu propylenowego oraz gliceryny, sprzedawanych samodzielnie jako niezmieszane substancje chemiczne.

Sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny

Wnioskodawca, który prowadzi działalność handlową w branży papierosów elektronicznych, złożył zapytanie dotyczące opodatkowania sprzedaży glikolu propylenowego oraz gliceryny. W sklepach stacjonarnych i w ramach sprzedaży online Wnioskodawca oferuje płyny do papierosów elektronicznych, akcesoria do palenia oraz zamierza rozpocząć sprzedaż glikolu propylenowego i gliceryny jako samodzielnych substancji chemicznych. Przedsiębiorca wskazał, że jest możliwe, że w ramach jednej transakcji klienci będą kupowali zarówno płyn do papierosów elektronicznych, jak i glikol propylenowy oraz glicerynę. W konsekwencji, produkty mogą znajdować się na jednym paragonie fiskalnym.

W związku z tym, Wnioskodawca zapytał, czy sprzedaż glikolu propylenowego i gliceryny będzie traktowana jak sprzedaż płynu do papierosów elektronicznych i czy podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym

Zgodnie z odpowiedzią Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny w warunkach opisanych przez wnioskodawcę nie będzie traktowana jako sprzedaż płynu do papierosów elektronicznych i nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Glikol propylenowy oraz gliceryna są substancjami chemicznymi, a nie roztworami, więc nie spełniają definicji płynu do papierosów elektronicznych zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 35 u.p.a. Fiskus powołał się również na Rozporządzenie (WE) nr 1907/2006, które definiuje substancję jako pierwiastek chemiczny lub jego związki, wyłączając rozpuszczalniki, które można oddzielić bez wpływu na stabilność i skład substancji. Komunikat Ministerstwa Finansów w swojej treści też potwierdza, że sam glikol lub gliceryna nie stanowią płynu do papierosów elektronicznych.

"W stosunku do poprzedniego stanu prawnego, w ww. nowelizacji doprecyzowano również pojęcie „przeznaczenie do wykorzystania w papierosach elektronicznych” zgodnie z ratio legis tego przepisu. Oznacza to, że warunkiem zakwalifikowania wyrobu jako płyn do e-papierosów jest jego użycie albo możliwość takiego użycia w papierosach elektronicznych, wynikająca z jego składu i właściwości fizykochemicznych.

Poszczególne komponenty, które nie stanowią roztworu lub ich skład i właściwości fizykochemiczne nie wskazują na użycie w papierosach elektronicznych w celu efektywnej konsumpcji, jak np. sama gliceryna czy sam glikol propylenowy, nie podlegają opodatkowaniu akcyzą.

W konsekwencji, mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że sprzedaż przez Pana glikolu propylenowego oraz gliceryny, które będą sprzedawane samodzielnie, jako niezmieszane substancje chemiczne, jak wynika to wprost z opisu sprawy, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym." - wskazał organ.

Podsumowanie

Z interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej wynika, że sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym tak, jak sprzedaż płynu do papierosów elektronicznych. Oznacza to, że wnioskodawca będzie mógł sprzedawać glikol propylenowy i glicerynę samodzielnie, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w ramach sprzedaży online, bez konieczności naliczania i odprowadzania podatku akcyzowego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 2 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.276.2023.1.MS