Dyrektor KIS stwierdził, że wnioskodawczyni ma obowiązek podatkowy w Polsce, nawet jeśli transakcja miała miejsce za granicą. W świetle polskiego prawa, notariusze działający za granicą nie są uznawani za płatników polskiego podatku, co oznacza, że wnioskodawczyni musi złożyć zeznanie podatkowe w Polsce, niezależnie od tego, że wszystkie formalności związane z transakcją zostały już załatwione w Wielkiej Brytanii.
Darowizna działki rolnej położonej w Wielkiej Brytanii
Dnia 16 września 2021 r., ojciec narzeczonego Wnioskodawczyni przekazał dla niej oraz jej narzeczonego działkę rolną w Wielkiej Brytanii. Ojciec narzeczonego oraz sam narzeczony są brytyjskimi obywatelami, podczas gdy wnioskodawczyni jest Polką i stałe przebywa w Wielkiej Brytanii. Wszystkie opłaty związane z darowizną zostały uregulowane zgodnie z prawem obowiązującym w miejscu lokalizacji działki.
Wnioskodawczyni chciała dowiedzieć się, czy zawarcie umowy darowizny, udokumentowane aktem notarialnym sporządzonym w Wielkiej Brytanii, zwalnia ją z obowiązku zgłoszenia nabycia własności właściwemu urzędowi skarbowemu w Polsce.
Zdaniem podatniczki, ze względu na lokalizację działki (Wielka Brytania) i fakt, że darowizna została udokumentowana aktem notarialnym w tym kraju, nie ma ona obowiązku zgłaszania tej transakcji do polskiego urzędu skarbowego. Kobieta powołała się na prawo lokalne i rozdział 4a art. 17a pkt 2 polskiej ustawy podatkowej, który, według jej interpretacji, zwalnia z obowiązku zgłaszania transakcji, jeśli podatek jest pobierany przez płatnika (w tym przypadku notariusza). Wnioskodawczyni również podkreśliła, że akty notarialne sporządzone w Wielkiej Brytanii są, zgodnie z Konwencją Haską z 1961 r., uznawane za dokumenty urzędowe.
Obowiązek podatkowy ciąży na osobie z polskim obywatelstwem
Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawczyni jest nieprawidłowe.
Organ podatkowy powołał się na różne przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. 2021 r. poz. 1043). Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, podatek od darowizny dotyczy nabywania przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych na terytorium Polski. Jednakże, zgodnie z art. 2, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych za granicą także podlega podatkowi, jeśli nabywca jest obywatelem polskim lub ma miejsce stałego pobytu w Polsce w chwili zawarcia umowy darowizny.
Dyrektor KIS podkreślił, że ustawodawca przyjął zasadę domicylu, zgodnie z którą obowiązek podatkowy ciąży na osobie mającej stałe miejsce zamieszkania w Polsce, nawet jeśli nabycie rzeczy lub praw majątkowych odbywa się za granicą. Organ zaznaczył, że wnioskodawczyni, będąca obywatelką Polski, podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 2 wspomnianej ustawy, ponieważ nabycie darowizny działki za granicą miało miejsce, gdy była obywatelem Polski.
Notariusz w Wielkiej Brytanii nie jest uznawany za polskiego płatnika podatku
Co więcej, organ podatkowy nie zgodził się z wnioskodawczynią co do obowiązku zgłoszenia darowizny. Mimo że darowizna została udokumentowana aktem notarialnym sporządzonym w Wielkiej Brytanii, to zgodnie z polskimi przepisami, notariusz w Wielkiej Brytanii nie jest uznawany za polskiego płatnika podatku. Wnioskodawczyni musi złożyć zeznanie podatkowe w Polsce, niezależnie od tego, że wszystkie formalności związane z transakcją zostały już załatwione w Wielkiej Brytanii.
"Notariusz w Wielkiej Brytanii nie jest polskim płatnikiem i tym samym nie mógł odprowadzić podatku od spadków i darowizn do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w Polsce. Przepisy zawarte w ustawie o podatku od spadków i darowizn dotyczące płatników (notariuszy) nie odnoszą się bowiem do zagranicznych płatników.
Zatem fakt pobrania przez notariusza wymaganych opłat według lokalnych przepisów w Wielkiej Brytanii nie zwolnił Pani z obowiązku złożenia do właściwego urzędu skarbowego w Polsce zeznania o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych na formularzu SD-3, który określony został przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z dnia 27 listopada 2015 r. w sprawie zeznania podatkowego składanego przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2015 r. poz. 2068) i wykazania w nim nabycia w drodze darowizny nieruchomości mieszczącej się za granicą." - wskazał organ.