Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że planowane nabycie przez wnioskodawczynię mieszkania na podstawie darowizny od jej matki zastępczej, będzie w całości zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Darowizna nieruchomości w rodzinie zastępczej

Po śmierci matki wnioskodawczyni, została ona przyjęta do rodziny zastępczej, którą tworzyli siostra zmarłej i jej mąż. Siostra stała się właścicielką mieszkania na podstawie testamentu i zapłaciła za nie podatek. Wnioskodawczyni mieszkała z rodziną zastępczą do momentu zawarcia małżeństwa i nadal utrzymuje z nią bliskie relacje, traktując ich jak własną rodzinę.

Siostra zmarłej planuje darować mieszkanie wnioskodawczyni. W związku z tym, przyszła obdarowana chciała dowiedzieć się, czy jej sytuacja kwalifikuje do skorzystania z ulgi wynikającej z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Stanowisko KIS/MF:

Dyrektor KIS potwierdził, że planowane nabycie przez wnioskodawczynię mieszkania w drodze darowizny od jej matki zastępczej będzie w całości zwolnione z opodatkowania. Zwolnienie to oparte jest na art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 4a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

- zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-5, 7 i 8 oraz ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia - w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4.

Z kolei zgodnie z art. 14 ust. 4a ww. ustawy:

Za zstępnych w rozumieniu ustawy uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej, w rodzinnym domu dziecka, w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej, o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2020 r. poz. 821 oraz z 2021 r. poz. 159), a za wstępnych także odpowiednio osoby tworzące rodzinę zastępczą, prowadzące rodzinny dom dziecka lub pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej.

Na tej podstawie należało stwierdzić, że nabycie nieruchomości drogą darowizny od matki zastępczej jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Podsumowanie:

Wynika z interpretacji, że wnioskodawczyni przebywając w rodzinie zastępczej ma prawo skorzystać z ulgi, wynikającej z art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. To oznacza, że nie będzie musiała płacić podatku od darowizny.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.169.2022.1.JKU