Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że świadczone przez wnioskodawcę w charakterze podwykonawcy usługi polegające na sprawowaniu opieki nad osobami niepełnosprawnymi i/lub osobami w podeszłym wieku w miejscu zamieszkania tych osób korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług.

Świadczone usługi opieki a prawo do zwolnienia od podatku VAT

Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, w ramach której świadczy usługi opieki nad osobami w podeszłym wieku oraz/lub osobami niepełnosprawnymi. Usługi wykonywane są w miejscu zamieszkania osób niepełnosprawnych, przewlekle chorych lub osób w podeszłym wieku, nad którymi sprawowana jest opieka. Mężczyzna działa w charakterze podwykonawcy innego przedsiębiorcy, który jest stroną umowy o świadczenie usług opieki nad osobą niepełnosprawną, przewlekle chorą lub w podeszłym wieku w miejscu zamieszkania tej osoby, zawartej bezpośrednio z tą osobą, ewentualnie z jej opiekunem prawnym. Zainteresowany nie jest i nie będzie stroną umowy zawartej z osobą niepełnosprawną, przewlekle chorą lub w podeszłym wieku, lub ewentualnie z jej opiekunem prawnym. Usługi opieki nie są czynnościami jednorodnymi, lecz w praktyce składać się będą z poszczególnych czynności, które w zależności od potrzeb, stanu zdrowia i okoliczności mogą przybierać różną formę. Celem świadczonych usług jest utrzymanie podopiecznego w dobrej kondycji psychofizycznej, umożliwienie mu pozostania we własnym domu pomimo podeszłego wieku, czy występujących schorzeń. W żadnym przypadku przedmiotem umowy między wnioskodawcą a kontrahentem nie jest świadczenie usług pośrednictwa. Nie jest również podmiotem określonym w art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT.

Wątpliwości wnioskodawcy dotyczą tego, czy usługi, polegające na sprawowaniu nad osobami niepełnosprawnymi lub osobami w podeszłym wieku w miejscu zamieszkania takich osób, które świadczone są na rzecz innego podatnika, dla którego działa w charakterze podwykonawcy, korzystają ze zwolnienia przedmiotowego od opodatkowania podatkiem od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 23 ww. ustawy.

Prawo do zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług opieki

W odpowiedzi na pytanie wnioskodawcy, KIS stwierdziła, że usługi opieki nad osobami niepełnosprawnymi lub w podeszłym wieku, świadczone w miejscu zamieszkania tych osób przez podmioty inne niż instytucje działające w ramach pomocy społecznej, ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie czy inne placówki specjalistyczne, są objęte zwolnieniem od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT.

Dyrektor KIS wskazał w szczególności:

"Jak wynika z opisu sprawy, świadczą Państwo w charakterze podwykonawcy usługi polegające na pomocy osobom w podeszłym wieku i/lub osobom niepełnosprawnym, w zaspakajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiece higienicznej, pielęgnacji, zapewnieniu kontaktów z otoczeniem. Celem wykonywanych czynności jest utrzymanie podopiecznego w dobrej kondycji psychofizycznej, umożliwienia mu pozostania we własnym domu pomimo podeszłego wieku czy występujących schorzeń. Zatem świadczone usługi wypełniają definicję usług opiekuńczych, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy. Wskazać przy tym należy, że istotny jest cel i charakter świadczonej usługi, a nie fakt jej świadczenia w charakterze podwykonawcy. O zastosowaniu zwolnienia od podatku nie może przesądzać rodzaj prowadzonej działalności".

W świetle powołanych powyżej przepisów oraz okoliczności przedstawionych we wniosku organ podatkowy stwierdził, żeświadczone przez wnioskodawcę w charakterze podwykonawcy usługi polegające na sprawowaniu opieki nad osobami niepełnosprawnymi i/lub osobami w podeszłym wieku w miejscu zamieszkania tych osób korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 23 ww. ustawy.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.435.2023.1.KS