Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że sprzedaż przez wnioskodawcę budynku kamienicy korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towaru i usług. Ponadto zwolnieniu będzie również podlegać dostawa gruntu, na którym posadowiony jest budynek kamienicy, zgodnie z art. 29a ust. 8 ww. ustawy.

Sprzedaż budynku kamienicy a zwolnienie od podatku VAT

Wnioskodawca zamierza sprzedać nieruchomość w postaci kamienicy. Budynek kamienicy nabył wraz z żoną w listopadzie 1997 roku od osoby prywatnej. Przy nabyciu nieruchomości, mężczyźnie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Do ewidencji środków trwałych nieruchomość wprowadzono w październiku 1998 roku, a najem rozpoczęto w listopadzie tego samego roku. Od pierwszego zajęcia (używania) budynku kamienicy do chwili planowanej sprzedaży ww. budynku kamienicy upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Podatnik ponosił wydatki, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponoszone wydatki były niższe niż 30% wartości początkowej budynku kamienicy. Zakończenie ulepszenia miało miejsce w ostatnich dniach sierpnia 2000 roku. Mężczyzna wskazał, że budynek był wykorzystywany wyłącznie na cele działalności opodatkowanej.

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy zbycie opisanej nieruchomości będzie korzystało ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zwolnienie od podatku VAT sprzedaży budynku kamienicy

Dyrektor KIS w swojej interpretacji stwierdził, że sprzedaż budynku kamienicy korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

"Odnosząc się do sprzedaży budynku kamienicy, stwierdzić należy, że dostawa ww. budynku nie będzie następować w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, gdyż jak Pan wskazał w opisie sprawy, najem rozpoczęto w listopadzie 1998 roku - lokale były wynajmowane sukcesywnie po ich adaptacji do celów najmu, tj. lokale na parterze w listopadzie 1998 roku i styczniu 1999 roku, a na piętrze po zakończeniu inwestycji dwa lokale wynajmował Pan od stycznia 2001 roku, a jeden od czerwca 2001 roku. Jak wskazał Pan w opisie sprawy, od pierwszego zajęcia (używania) budynku kamienicy do chwili planowanej sprzedaży ww. budynku kamienicy upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Ponadto ponoszone wydatki na ulepszenie budynku kamienicy były niższe niż 30% wartości początkowej budynku kamienicy. Zatem spełniony został również drugi warunek umożliwiający zwolnienie ww. budynku kamienicy na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż między pierwszym zasiedleniem a dostawą ww. budynku kamienicy minie okres dłuższy niż 2 lata" - wskazał organ.

W uwagi na powyższe KIS stwierdziła, że dostawa budynku kamienicy korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Ponadto, zwolnieniu będzie również podlegać dostawa gruntu, na którym posadowiony jest budynek kamienicy, zgodnie z art. 29a ust. 8 ww. ustawy.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.503.2023.2.AB