Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej przez spółkę na rzecz gminy będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

Sprzedaż nieruchomości na rzecz gminy a opodatkowanie VAT

Spółka jest właścicielem nieruchomości gruntowej zabudowanej. Na nieruchomości posadowiony jest budynek socjalny, wolnostojący, jednokondygnacyjny, murowany, niepodpiwniczony oraz wolnostojąca drewniana wiata gospodarcza, które są trwale związane z gruntem. Nieruchomości posadowione na działce zostały nabyte przez spółkę wraz z gruntem, firma nie wybudowała ww. nieruchomości. W opisie sprawy spółka wskazała, że nabycie gruntu było czynnością opodatkowaną podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wynika z tego, że nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego. W odniesieniu do nieruchomości posadowionych na działce nie zostały poczynione żadne nakłady, jak również do dnia zbycia nie będą poniesione wydatki na ich ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiące co najmniej 30% ich wartości początkowej. Nieruchomość wraz z budynkami została nabyta od osób prywatnych, co oznacza, że dostawa ww. nieruchomości nie jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim. Ponadto pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres dłuższy niż dwa lata.

Firma zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy przy sprzedaży nieruchomości na rzecz gminy powinien zostać naliczony VAT, czy też sprzedaż ta jest zwolniona z opodatkowania VAT.

Sprzedaż nieruchomości na rzecz gminy korzysta ze zwolnienia z VAT

Według interpretacji KIS, sprzedaż nieruchomości na rzecz gminy nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Dyrektor KIS powołał się na art. 43 ust 1 pkt 10 ustawy o VAT, z którego wynika, że zwolnienie stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich nastąpiło pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata. W opisanym przypadku, na podstawie przedstawionych informacji organ uznał, że można zastosować zwolnienie z podatku VAT.

"Wobec powyższego, należy stwierdzić, że sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej o nr (…), na której posadowiony jest budynek socjalny, wolnostojący, jednokondygnacyjny, murowany, niepodpiwniczony oraz wolnostojąca drewniana wiata gospodarcza będzie korzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy" - podsumował organ.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.283.2023.2.MS