Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą odliczania podatku VAT od zakupu broni i amunicji w kontekście działalności gospodarczej na strzelnicy sportowej. Według rozstrzygnięcia organu podatkowego, faktury wystawione na osobę fizyczną, która nabywa broń i amunicję na potrzeby prowadzonej działalności, mogą stanowić podstawę do odliczenia podatku VAT.

Faktura wystawiona na osobę fizyczną, gdzie płatnikiem jest firma

Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Prowadzi działalność m.in. w zakresie usług strzelnicy szkoleniowo-sportowej. Przedsiębiorca nabywa broń i amunicję na swoje nazwisko, z uwagi na fakt, iż zezwolenie na zakup broni i amunicji jest wystawiane tylko na osobę fizyczną, a nie na podmioty gospodarcze. W związku z tym na fakturze jako nabywca wpisana jest osoba fizyczna posiadająca stosowne zezwolenie, a jako płatnik występuje firma wnioskodawcy. O sposobie nabycia, ilości, jakości, momencie zakupu i sposobie wykorzystania broni i amunicji zawsze decyduje wnioskodawca, a koszty zawiązane z nabyciem ww. towarów zawsze ponosi firma. Całość zakupionych ww. towarów wykorzystywana jest wyłącznie do czynności opodatkowanych VAT. Faktury dokumentujące zakup broni i amunicji potwierdzają czynności faktycznie dokonane, tzn. zakup jest dokonany i wykorzystywany do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Faktycznym nabywcą broni i amunicji jest firma wnioskodawcy.

Podatnik był zdania, że ma możliwość odliczenia VAT naliczonego przy zakupie broni i amunicji. Jednakże w celu weryfikacji prawidłowości swojego stanowiska zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy faktura wystawiona na osobę fizyczną, z jednoczesnym wskazaniem firmy jako płatnika, daje prawo do odliczenia VAT.

KIS: podatnik ma prawo do odliczenia VAT z faktur wystawionych na firmę

Według interpretacji KIS wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie broni i amunicji na podstawie faktur wystawionych na firmę.Organ podatkowy wskazał, że prawo do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktury, uzależnione jest od spełnienia warunków wynikających z przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, a także od niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ww. ustawy. Przepis art. 88 ustawy enumeratywnie określa listę przypadków, w których podatnik został pozbawiony prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, jednakże nie wymienia opisanej we wniosku nieprawidłowości (braku NIP nabywcy) jako przesłanki negatywnej powodującej utratę prawa do odliczenia podatku naliczonego (w sytuacji, gdy faktura odzwierciedla prawdziwe zdarzenie gospodarcze). W związku z tym organ uznał, że brak wskazania NIP-u na fakturze nie przesądza o braku prawa do odliczenia podatku VAT.

"Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Zakupiona broń i amunicja wykorzystywana jest przez Wnioskodawcę w prowadzonej działalności gospodarczej – strzelnicy szkoleniowo-sportowej – do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Z uwagi na fakt, że nabywcą faktury musi być osoba fizyczna, na którą wydane jest zezwolenie na zakup broni i amunicji, otrzymywane faktury wystawiane są na nabywcę, tj. Wnioskodawcę – osobę fizyczną oraz na płatnika firmę (…). Faktycznym nabywcą broni i amunicji w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w zakresie usług strzelnicy szkoleniowo-sportowej jest Wnioskodawca. W konsekwencji Wnioskodawcy przysługuje/będzie przysługiwało prawo do odliczenia kwoty podatku VAT z faktury dokumentującej zakup broni i amunicji, w sytuacji, gdy brak numeru identyfikacji podatkowej nabywcy jest jedynym brakiem formalnym takiej faktury" - podsumował organ.

Podsumowując, KIS stwierdziła, że podatnik będzie mógł obniżyć kwotę VAT należnego o kwotę VAT naliczonego przy ww. zakupach.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.364.2023.2.ID