Dyrektor KIS potwierdził, że współwłaściciel firmy spółki cywilnej, prowadzący działalność gospodarczą, świadczący osobiście usługi transportowe na rzecz innego podmiotu, ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartość diet z tytułu podróży służbowych w części nieprzekraczającej wartości diet przysługujących pracownikom.

Wartość diet z tytułu podróży służbowych

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej w zakresie transportu drogowego towarów. Jako współwłaściciel spółki cywilnej i kierowca, wykonuje usługi transportowe samodzielnie. Wyjazdy te są podróżami służbowymi na terenie Unii Europejskiej i są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Od lutego 2022 roku obowiązuje nowy przepis dotyczący wysokości diet dla kierowców delegowanych, zgodnie z pakietem mobilności. Jednak jako kierowca i jednocześnie współwłaściciel, podatnik nie podlega nowym przepisom płacy dla kierowców.

Wnioskodawca chce dowiedzieć się, czy jako współwłaściciel firmy spółki cywilnej, prowadzący działalność gospodarczą i świadczący osobiście usługi transportowe na rzecz innego podmiotu, ma on prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wartość diet z tytułu podróży służbowych w części nieprzekraczającej wartości diet przysługujących pracownikom.

Wydatki zaliczone do kosztów uzyskania przychodów

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w odpowiedzi na pytanie podatnika stwierdził, że jako współwłaściciel firmy spółki cywilnej prowadzący działalność gospodarczą, podatnik ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wartość diet z tytułu podróży służbowych, w części nieprzekraczającej wartości diet przysługujących pracownikom.

"Reasumując – jeżeli wydatki z tytułu diet za czas przebywania Pana w podróży służbowej spełniają przesłanki zawarte w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, to ma Pan prawo – jako wspólnik spółki cywilnej świadczący osobiście usługi transportowe na rzecz innych podmiotów – zaliczyć poniesione z tego tytułu wydatki do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, jednak wyłącznie w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, tj. w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że podatnik jako współwłaściciel firmy spółki cywilnej prowadzący działalność gospodarczą ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wartość diet z tytułu podróży służbowych, w części nieprzekraczającej wartości diet przysługujących pracownikom. Oznacza to kontynuację dotychczasowej praktyki rozliczania wydatków z tytułu podróży służbowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 3 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.574.2023.1.MM